Rádce Aha! 7 rad, jak se chovat v bouřce | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 3. října 2022

Svátek slaví Bohumil, zítra František

Rádce Aha! 7 rad, jak se chovat v bouřce

blesk, ilustrační foto
blesk, ilustrační foto (Profimedia.cz)

Léto je čas prázdnin a dovolených, ale i časem bouřek, které nás mohou na výletech překvapit. A není to nic příjemného. Víte, jak se správně v bouřce chovat? Tyhle rady si zapamatujte.

1* Počítejte, jak je daleko
Bouřky jsou nejnebezpečnější zhruba do vzdálenosti 3 kilometrů. Že je tak blízko, poznáte podle toho, že mezi zábleskem blesku a hromem uplyne zhruba 9 sekund a méně. V bezpečí byste měli být ve chvíli, kdy je 10 km vzdálená, tedy 30 sekund mezi bleskem a hromem.

2* Najděte si úkryt
Při bouřce vás ohrožují nejen blesky, ale i prudký déšť a silný vítr. Schovávejte se proto nejlépe v pevných vyšších budovách s bleskosvodem, v přírodě pak v hustém lese či háji nebo v úzkém údolí. Skvělým místem pro přečkání bouřky je i osobní vozidlo. Naopak se nedoporučuje hledat úkryt pod skalními převisy, pod osamělými stromy nebo na kraji lesa.

3* V nouzi si dřepněte
Pokud nenajdete úkryt a bouřka vás uvězní na planině, je nejlepší přechod bouřky přečkat v podřepu, s nohama a rukama u sebe. Nelehejte si, snažte se dotýkat země co nejmenší plochou je to možné.

4* Pozor na kovy a elektroniku
Kovy mohou blesky přitahovat. Proto je za bouřky nepřenášejte, ani se nedržte kovových konstrukcí. A platí to i pro deštníky s kovovou konstrukcí. Podle hasičů není v bouřce bezpečné ani telefonování nebo práce s elektronickými a plynovými spotřebiči. Nedoporučuje se ani utíkat.

5* Dál od vody
Snažte se zdržovat dál od vody. Rozhodně se v bouřce nekoupejte, úkryt zvolte raději dál od řek a nezdržujte se ani na podmáčené půdě. I ta může vést elektrický náboj na velkou vzdálenost.

6* Doma se nekoupejte
Na vodu si při bouřce dejte pozor i v interiéru. Když bouřka řádí přímo nad domem, neperte prádlo, nenapouštějte vanu, nesprchujte se ani nemyjte nádobí. Voda je skvělý vodič a úder blesku nedaleko domu by skrz proud vody mohl proniknout i do domu.

7* Pozor i na beton
Přestože to není moc pravděpodobné, může být za bouřky nebezpečný i vlhký beton. Díky železu používanému ke zpevnění betonu může betonová plocha lépe vodit. Obzvlášť, je-li mokrá. V paneláku s bleskosvodem vám samozřejmě nic nehrozí, ale pod betonovou rampou se v bouřce raději neschovávejte a neopírejte se o betonové zdi.

Víte, že...

...blesk rozžhaví vzduch až na více než 27 tisíc °C, může mít napětí až 50 milionů voltů a proud až 50 tisíc ampérů?
...na 1 km² v Česku dopadnou průměrně 3 blesky ročně? Šance, že vás blesk zasáhne, je nízká. Podle statistiků umírá v ČR na zásah blesku méně než jeden člověk ročně.

Přečtěte si
Jan Kocián
5. 7. 2022 • 15:17

Důkazem včerejší špatné žluté výstrahy bylo vodohospodáři oficiálně naměřených více než 60 mm za méně než 2 hodiny v nočních bouřkách na jihu republiky poblíž Jindřichova Hradce (Rodvínov).

Jan Kocián
5. 7. 2022 • 10:53

ČHMÚ původně neměl v plánu vydávat ani žlutou výstrahu. Včera skupina bouřkových expertů z ČHMÚ přiznala, že s odřenýma ušima to bude na žlutou výstrahu, ale i toto bylo špatné rozhodnutí, protože ji museli předělat na oranžovou výstrahu varující před velmi silnými bouřkami.

Jan Kocián
4. 7. 2022 • 15:01

Minulý týden byl teplejší, než ČHMÚ původně očekával. Tu 100% pravděpodobnost nadprůměrně vysokých teplot v týdnu od 27. června do 3. července... tu ČHMÚ změnil až v pondělí 27. června odpoledne.

ČHMÚ se zalekl nadprůměrně vysokých teplot, proto v aktuálně platném výhledu počasí očekává týden od 4. do 10. července jako nadprůměrně teplý s 30% jistotou. Že by měl být týden od 4. do 10. července teplotně podprůměrný? Tak tomu dává ČHMÚ jen mizivou 10% šanci.

Kdyby mete­orolo­gové/­klima­tolo­gové aspoň částečně tušili o chladném počasí ve střední Evropě za 10 dnů, nikdy by nedali vyšší procentuální pravděpodobnost vyšších teplot v týdnu od 4. do 10. července. Což je důkaz, že i výhled na 2. týden je vycucaný z prstu, natož 3. a 4. předpovědní týden. To už je úplné sci-fi.

Jan Kocián
4. 7. 2022 • 13:45

Pořád věřím, že jedna nebo dvě velmi silné bouřky dnes vpodvečer zasáhnou jižní Moravu a budou postupovat na Valašsko/Ostravsko.

Jan Kocián
4. 7. 2022 • 06:43

Dnes v pondělí odpoledne ojedinělé silné bouřky v jižních Čechách, na Vysočině a v Pardubickém kraji. Velmi silné bouřky by měly zůstat v Alpách a Rakousku.

Večer a noci vydatný déšť na východě Moravy a ve Slezsku. V úterý dopoledne vydatný déšť v Beskydech a na Valašsku.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.