Raketa do Moskvy: Před 30 lety začalo vysílání ze žižkovské věže | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 4. října 2024

Svátek slaví František, zítra Eliška

Raketa do Moskvy: Před 30 lety začalo vysílání ze žižkovské věže

Žižkovský vysílač
Žižkovský vysílač (Jiri Kotatko, Sedmicka)

Říkalo se jí Jakešův prst nebo vesmírná raketa. Stavba žižkovské televizní věže, nejvyššího pražského objektu, se před třiceti lety dočkala svého konce v podobě zahájení vysílání. Celý projekt se ovšem nerodil lehce, neboť v části Mahlerova parku ležel starý židovský hřbitov.

O nutnosti stavby nového vysílače se diskutovalo už od přelomu 70. a 80. let minulého století. „Praha byla v tu dobu závislá na televizním vysílači Cukrák, který ji ovšem nepokryl celou, a na dosluhujícím vysílači na Petřínské rozhledně. Jeho oprava však nebyla možná kvůli památkové ochraně,“ vzpomněl Ivan Nedvídek (75), tehdejší náměstek ředitele pro investiční stavby při Správě radiokomunikací Praha.

Pro novou výstavbu bylo zvažováno několik lokalit, volba nakonec padla na Mahlerův park na pražském Žižkově. Ten ovšem patřil zčásti pražské židovské obci. A několik metrů pod zemí byla část starého židovského pohřebiště a hromadné hroby z pruských válek v roce 1866. Komplikovanou situaci nakonec vyřešila dohoda o odprodeji části parku s dnes už bývalým vrchním pražským rabínem Danielem Mayerem (63). „Všechny náhrobní kameny, které jsme při budování základů našli, jsme vozili panu rabínovi a poté byly pietně vztyčeny. Součástí dohody byla i rekultivace a oprava Starého židovského hřbitova na Žižkově,“ vysvětlil Nedvídek.

Strach ze škodlivého záření

Další kontroverzí, která stavbu provázela, byly stížnosti spolků žižkovských matek, které se bály o bezpečnost svých dětí. „Tehdy jsme s kolegy absolvovali okolo 40 různých schůzek a musel jsem vysvětlovat a přesvědčovat, že stavba je zcela bezpečná. Finálním argumentem bylo to, že československé normy na šíření škodlivého záření byly mnohem přísnější než zahraniční. Výkon vysílače navíc zůstal hluboko pod limitní hranicí,“ řekl Ivan Nedvídek.

Komunisté vysílač nechtěli

„Lidi měli zájem o třetí televizní program. Strana nechtěla být s takhle drahým projektem, který se veřejnosti navíc těžko vysvětloval, přímo spojena. Přesvědčit politiky o nutnosti stavby, která do budoucna zvládne i šíření pokročilejších komunikačních technologií, jako je nyní například internet, optické TV kabelové rozvody či mobilní signál, bylo hrozně těžké,“ poodkryl situaci Nedvídek. „Když dnes slyším, že si komunističtí megalomani postavili pomník, musím se smát. Naopak! Oni ho tam vůbec nechtěli!“ uvedl architekt Václav Aulický.

Neuvěřitelné vysvětlení

Po revoluci v roce 1989 se stavba dočkala mnoha hanlivých přezdívek, ať už se jí říkalo Jakešův prst, nebo vesmírná raketa. „Průvodkyně z Čedoku mým zahraničním kolegům se vší vážností tvrdila, že se na místě původně stavěla odpalovací rampa na raketu pro Husáka a Jakeše do Moskvy. Od té doby jsem byl terčem vtípků svých obeznámených kolegů,“ vzpomněl s úsměvem Ivan Nedvídek.

Víte, že...

...stavba byla zahájena v říjnu 1985 položením základního Víte, že... ...hlasování na australském serveru ji zvolilo jako druhou nejošklivější stavbu světa? . ser kamene?

...oficiální vysílání bylo zahájeno 3. května 1991?

...věž je vysoká 216 metrů, a je tak nejvyšší stavbou Prahy?

...hlasování na australském serveru ji zvolilo jako druhou nejošklivější stavbu světa?



Přečtěte si
-bello-
4. 5. 2021 • 22:05

" za vším je komunista, neb o Rusko ! "
To je "demokratické " pojetí dějepisu po 1989 zmagořených Čechů co po " sametu " snad nikdy neměli a nemají vlastní názor, a přitom to býval vysoce vzdělaný národ!
Šílím ( a už to zase začne), když slyším české průvodce prznit český dějepis a podbízet se Západu, o který si dnes Čech klidně může pucovat boty! . Je to hrozné!
Aulického TV věž se mi nesmírně líbí, protože je jednoduchá, nadčasová na rozdíl od leckterých v cizině, kde přeplácanost je děsivá.
Co je strašný, jsou ty úpadkový postavičky Davida Černého, které na věži upíchnul díky " umělecké komisi " složené z radníc na Praze 3 , kdy jinde Černého vyhnali.
Leze to tam z hrobů, tématicky je to mimo, proporčně taky, na dálku je to jak bradavice , ale tuci budou tvrdit , jak úžasný je to NENÍ !

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.