Našli kufr válečného hrdiny: Unikát koupili za 1200 korun

Po dlouhých 84 letech se vrátil do rodného města svého majitele. Řeč je o vojenském kufru štábního kapitána Antonína Zimmera (†27). Ten se narodil v severočeských Třebenicích. Má tady svoji ulici a pamětní desku u rodného domu.
Místní patriot Tomáš Rotbauer (42) teď získal i jeho zavazadlo, které používal za druhé světové války. Kufr se jménem pilota britského Královského letectva (RAF) našel na internetovém bazaru za 1200 korun. Dřevěnou bednu s kováním, a především označením pilota Antonína Zimmera našla na půdě jednoho z pražských činžáků vyklízecí četa. Když pak umístila letcův historický kufr na stránky internetového bazaru, dostal se inzerát až k třebenickému patriotovi a milovníku historie Tomáši Rotbauerovi. „Řekl mi o tom můj kamarád. Když jsem viděl, že jde o původní kufr naší československé legendy válečného letectva, tak to byla pro mě obrovská výzva. Za dvanáct set korun jsme získali do Třebenic významnou část naší historie,“ svěřil Aha! nadšený muž.
Důkazem je kalendář
Že jde skutečně o zavazadlo třebenického rodáka a válečného hrdiny, dokládá nejen jeho jméno na boční straně kufru. „V útrobách se nachází kalendář z roku 1937, kdy Zimmer nastoupil vojenskou službu v Mladé Boleslavi. Z druhé strany je pak část starého novinového článku o fotbalovém utkání v Třebenicích,“ popsal šťastný majitel starožitné truhly.
Poslední nálet: Hamburk
Antonín Zimmer se narodil se 24. 1. 1914 v Třebenicích na Litoměřicku. Ve svých 21 letech nastoupil vojenskou službu v Mladé Boleslavi, poté absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V roce 1938 se stal poručíkem letectva u technické letky v Olomouci. Po okupaci Československa emigroval a v srpnu 1940 byl přijat k RAF. Bohužel, štěstí se k mladému pilotovi bombardéru obrátilo zády z 15. na 16. září 1941, kdy se jeho stroj nevrátil z náletu na Hamburk.
Ocenili ho
Právě Tomáš Rotbauer se už v minulosti zasadil o vybudování pamětní desky přímo před rodným domem Antonína Zimmera. Sousední ulice navíc nese pilotovo jméno a v místní základní škole zdobí jednu z chodeb Zimmerova busta. Ten obdržel vyznamenání za chrabrost a Československý válečný kříž.