Začalo očkování proti covidu-19: První premiér a válečná veteránka

Spása pro 8,95 milionu obyvatel Česka přichází, i když pomalu, a než se dostane na všechny zájemce, bude to sakra trvat. Začalo očkování proti covidu-19. Jako první si vakcínu včera nechali píchnout premiér Andrej Babiš (66, ANO) a válečná veteránka Emilie Řepíková (95).
Vakcínu zdravotníci oběma vpravili do těla v pražské Ústřední vojenské nemocnici. V jejím zařízení Domově Vlčí mák, kde pečují o válečné veterány ze 2. světové války, žije i paní Řepíková, která narukovala do československé armády v 16 letech i přesto, že její matka si to nepřála. V týlové službě na východní frontě se starala o výdej oblečení. S postupujícím vojskem došla až na Duklu. „Se skladem jsme se stěhovali a pak se rychle vraceli. Bylo hodně zmatků,“ vzpomínala v dokumentu pro Paměť národa. Po večerech se scházela se svým snoubencem Vladimírem Řepíkem a nedlouho po válce se vzali. Její muž poté působil jako vysoce postavený důstojník na ministerstvu obrany. Komunistický režim schvalovala a tehdejší propagandu považovala za pravdu. Po srpnu 1968 se stěhovali do Moskvy, kde se Řepík stal vojenským vyslancem ČSSR při společenství zemí Varšavské smlouvy. Jako diplomaté se prý měli báječně. Řepíková podle svých slov pomáhala místním například tím, že jim nakupovala z diplomatických obchodů, kde se prodávalo zboží jinde nedostupné. Z pádu železné opony prý nadšeni nebyli. Spolu s Emilií Řepíkovou bylo včera naočkováno zhruba 40 klientů domova, jejichž průměrný věk je 93 let.
Politici, známé osobnosti a senioři
Mezi prvními byl včera očkovaný ve FN Brno i ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO). „Jsem rád, že máme bezpečnou vakcínu a můžu lidem ukázat, že není čeho se bát,“ řekl. Podobně mluvila i legenda medicíny, profesor Pavel Pafko (80). „Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací,“ řekl Pafko a dodal, že by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci. Včeličky se včera dočkali už i někteří zdravotníci, kteří s pandemií bojují v první linii na covidových jednotkách.
Bude stačit jedna dávka?
Očkování bude probíhat ve dvou dávkách s odstupem 21 dní. Odborníci však zvažují, jestli nebude stačit pouze jedna dávka vakcíny. Analýza amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv ukázala, že u látky společností Pfizer a Moderna by mohla být použita jen jediná injekce. Vzhledem k aktuální potřebě vakcín, kterých se nedostává, by to umožnilo zvýšit proočkovanost.
Molekula s »návodem«
Očkovací sérum, které v sobotu ráno přivezla speciální dodávka z Německa zamražené v boxech na –70 ºC, obsahuje molekulu mRNA s »instrukcemi« k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a pomáhá mu dostat se dovnitř buněk. Po aplikaci vakcíny část buněk v těle začne zmíněný protein dočasně vytvářet. Imunitní systém ho rozpozná jako cizorodý a vytvoří proti němu protilátky.
Víte, že...
...vakcinace má v českých zemích dvousetletou tradici? První plošné očkování proti pravým neštovicím začalo v habsburské monarchii už v roce 1821. Díky ní se podařilo nemoc vymýtit.