Hazardujeme se zdravím? Výsledky nejnovějšího průzkumu jsou alarmující...

Když nás něco bolí nebo jsme nemocní, jdeme k doktorovi. Očekáváme, že od něj dostaneme platíčko pilulek a brzy se nám uleví. Jenže ono to dost často tak jednoduché není a lékař nám kromě receptu udělí i pár rad, které nás nutí vybočit z komfortní zóny a změnit svůj životní styl. Potom je už jen a jen na nás, jak moc si svého zdraví vážíme...
Poslouchají Češi odborníky? Nebo jsou coby pacienti tvrdohlaví a nedisciplinovaní? Na tyto otázky hledal odpovědi průzkum agentury STEM/ MARK z letošního března. Na vzorku 500 obyvatel, které reprezentují celkovou skladbu naší populace, zkoumal, zda si od lékařů necháme domluvit a třeba i za cenu změny dlouholetých návyků jejich doporučení respektujeme. Výsledky jsou víc než překvapivé. Zabíjí nás srdce Striktně se rad svého lékaře drží pouze 8 % Čechů! To je poměrně málo, když přihlédneme k tomu, že jde o to nejcennější, co v životě máme – o naše zdraví. „Lidem nedělá problém pravidelně užívat předepsané léky a kupodivu ani omezit alkohol a kouření,“ vysvětluje šéf agentury STEM/MARK Jan Tuček.
„Nejnáročnější pro ně je dostát doporučením, která se týkají změny životního stylu.“ Vůbec nejobtížnější úkol pro Čechy představuje redukce tělesné hmotnosti. „Na druhém místě je zdravé stravování, na třetím pak pravidelný pohyb,“ dodává Tuček. Jde tedy o faktory, jejichž nedodržování vede – suma sumárum – k obezitě. Všichni přitom moc dobře víme, že vysoká váha může být příčinou vzniku řady vážných a mnohdy i život ohrožujících chorob.
Celý článek najdete v tištěné verzi Aha!