Nosorožci v bahně aneb... Takhle vypadá dámská jízda!
Teplo a deště často střídané slunečními paprsky! Toto počasí potěšilo kvarteto nosorožčích samic ve Dvoře Králové. Ty se šťastně rochnily v rozbahněných kalužích.
Válení v bahně je oblíbenou činností nosorožců a po vydatných srážkách vznikly bahnité prohlubně, kterým Jessika, Temba, Jabulani a Gaya nemohly odolat. Když se do nich samice nosorožce bílého jižního ponořily a rozvlnily svá mohutná těla, vypadaly velice spokojeně. Bahno je v životě těchto tlustokožců velice důležité. „V Safari Parku jim proto bahniště ošetřovatelé udržují, aby podpořili jejich přirozené projevy chování a co největší pohodu,“ uvedla mluvčí Safari Parku Markéta Grúňová. V době největšího žáru slunce kolem poledne si nosorožci užívají bahnění i dvě až tři hodiny v kuse.
Jsou to obři
Nosorožci tuponosí, jinak též bílí či širokohubí, jsou hned po slonech druzí největší savci planety. Jejich domovinou jsou travnaté savany s křovinami na jihu Afriky. Dožívají se více než 40 let, na délku měří téměř čtyři metry a na výšku dva. Váží až 2400 kilo.
Krém i repelent
Pro nosorožce bahenní lázeň slouží jako přírodní »opalovací krém«. „Nosorožci se tak chrání před slunečními paprsky a udržují svou silnou kůži vláčnou,“ vysvětlila mluvčí. Bahenní vrstva má význam i jako prostředek proti bodavému hmyzu. Bláto těmto tlustokožcům pomáhá také regulovat tělesnou teplotu. Nosorožci se totiž vůbec nepotí a v bahně se obalují, aby se v něm ochladili.