Jak si půjčit bezpečně? Na tyto věci si vždy raději našetřete! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. května 2022

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Jak si půjčit bezpečně? Na tyto věci si vždy raději našetřete!

 (Shutterstock)

Z půjčování se v posledních letech stal poměrně velký trend, a to nemáme na mysli hypotéky, ale především produkty na splátky a menší úvěry. Když jsou v sázce menší obnosy peněz, tak si bohužel dává dostatečný pozor jen málokdo.

Pak už stačí jen jeden malý špatný krok k tomu, aby se roztočila dluhová spirála. K roku 2018 bylo celkem v exekuci 821 tisíc osob, což představuje téměř desetinu našeho obyvatelstva, a jak ukazuje projekt Mapa exekucí, tato data mají tendenci stoupat.

Nejsou to zrovna radostné zprávy, avšak zbrklé jednání ostatních může na druhou stranu posloužit jako poučení pro vás. Zásadní chyba většiny lidí totiž spočívá v tom, že nedovedou posoudit, kdy je skutečně nutné si půjčovat. Často totiž vůbec nemyslí na to, že půjčka představuje nemalou zátěž pro celý rozpočet a bez jakýchkoliv rezerv může pouhý výdaj navíc znemožnit její splácení. Jak vypadají situace, kdy je lepší se dluhům obloukem vyhýbat?

Exotická dovolená s hořkým návratem

Říká se, že by si měl člověk půjčovat pouze na věci, jejichž životnost je delší než doba splácení úvěru. I když si vzpomínky z dovolené uchováte po celý život, pokud se z ní vrátíte k dluhům, vaše nadšení z nových zážitků a vyčištěnou hlavu okamžitě nahradí stres a výčitky. Když se navíc dostanete do potíží se splácením, jistě si nakonec řeknete, že kdybyste mohli vrátit čas, raději byste si našetřili. Tak proč to riskovat? Raději si celý rok odkládejte, abyste si dovolenou mohli užít s čistým svědomím.

Vánoční dárky zaplacené až v dalším roce

Už jste si někdy půjčili na vánoční dárky? Může to znít až neuvěřitelně, ale pravdou je, že to dělá celá třetina Čechů. Skutečným problémem je absence finanční rezervy a neochota vzdát se luxusních Vánoc, na které jsme možná zvyklí z domova. Takové jednání je však pouze dráždění hada bosou nohou - až vám jednou lednová výplata na splátku stačit nebude, dárky se vám mnohonásobně prodraží a v horším případě vás mohou stát i střechu nad hlavou.

Televize jako připomínka splátkového kalendáře

Technologie se v dnešní době vyvíjejí velice rychle, a tak je běžné, že zařízení koupené dnes vzápětí nahradí novější a výkonnější model. Lidé kvůli tomu cítí jakousi potřebu své elektronické vybavení neustále obnovovat, a to i za cenu toho, že se kvůli tomu uchýlí k nebankovním půjčkám bez registru. Dokud se však jedná o zařízení, které k životu nutně nepotřebujete, určitě nákup novějšího zařízení odložte do doby, než budete mít dostatečně našetřeno. Jak už jsme si několikrát řekli, případné potíže za to nestojí.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.