Průmyslový design se zrodil ve Zlíně: Od soustruhu až po Tatru 603

Baťa = boty? Zlínská firma měla zásadní význam pro republiku nejen ve výrobě obuvi. Založila například Školu umění a ta byla první vlaštovkou pro vznik oboru průmyslový design v Československu.
Výstava Rozum versus cit v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně mapuje zlínský design v letech 1918 až 1958. Důraz klade na historii Školy umění, založené v roce 1939. „Na její půdě vnikla během války jedna z ikon designu – návrh revolverového soustruhu MAS R 50 od sochaře Vincence Makovského (1900 – 1966). Bylo to poprvé, kdy umělec tvořil ve spolupráci s konstruktéry a lékaři, studujícími nemoci z povolání,“ přiblížil kurátor výstavy Vít Jakubíček (32).
Odborníci zohlednili i ergonomické hledisko – byl přizpůsoben uživatelům, do té doby se dopady práce u strojů na zdraví dělníků neřešily. Nový obor Pokračovatelem Makovského byl jeho žák Zdeněk Kovář (1917 – 2004), zakladatel designérské pedagogiky u nás. V roce 1947 založil obor tvarování strojů a nástrojů. „Řešil nejen otázky estetické. Byl průkopníkem v oblasti ergonomického tvarování rukojetí nástrojů,“ pokračoval Jakubíček.
Tatra 138 i fáro papalášů
Designér Zdeněk Kovář pracoval pro podnik Svit a v 50. letech minulého století spolupracoval také s Tatrou Kopřivnice. Podílel se na moderním řešení legendární nákladní Tatry 138 i na vývoji reprezentativního vozu Tatry 603, oblíbeného fára komunistických papalášů.
Úspěch na Expo 58 v Bruselu
Na světové výstavě Expo 58 v Bruselu prezentovalo Československo mimo jiné šest návrhů strojů Zdeňka Kováře. Mikrosladovna, anodomechanická pila s programovým řízením, svářecí lis VUS 1000 a těžká vodorovná vyvrtávačka tam získaly Velkou cenu – Grand Prix. „Byl to výraz uznání pro zlínský design s dokonalou technickou úrovní a výtvarnými i funkčními vlastnostmi,“ přiblížil Vít Jakubíček.
Historie i současnost
U mnohých exponátů je rozšířená realita. Pomocí mobilní aplikace ukáže, jak exponát dříve fungoval. Zažít lze i virtuální realitu. Rozsáhlá expozice je společným projektem zlínské univerzity, Národního technického muzea v Praze a zlínské galerie.
Rozum versus cit
Kde? Krajská galerie výtvarného umění Zlín
Kdy? Denně kromě pondělí 10.00 až 18.00, do 1. března
Za kolik? 59 Kč, snížené 39 Kč, rodinné (2 + 3) 129 Kč