Friedhelm Dastík (63) je bolatické fabrice věrný už 45 let
Jako brigádník nastoupil v roce 1975 Friedhelm Dastík (63) do bolatické fabriky na provazy. Pracuje tam dodnes. S manželkou, kterou v podniku poznal. A zaměstnán je tady i jeho syn.
Národní podnik Konopa. Tak se jmenoval ještě za bývalého režimu provoz, do něhož přišel dnes už nestor Friedhelm Dastík v 18 letech, po maturitě. Chvilku pracoval, pak vojna a návrat zpátky. Nastoupil jako pracovník mzdové účtárny.
Rodinný klan
„Postupně jsem přešel na plánování, dělal jsem též mistra v provazárně, u chemických linek. Jsem mistrem u extruzních linek. A v přípravě příze pracuje i moje manželka Alena,“ říká Friedhelm Dastík. „Manželka do fabriky nastoupila dokonce o tři dny dříve než já. Poznali jsme se až tady. Postupem času k lince přišel také náš syn René. Jsme prostě s tímto naším podnikem celoživotně všichni spjatí. Všichni,“ pokyvuje zamyšleně dlouholetý zaměstnanec. Zaječí úmysly prý neměl nikdy. „Je tu dodnes super kolektiv. Přirostl mi k srdci. Důchod ale už zaklepal na dveře,“ dodává muž, jenž převzal »patronát« nad firemními kronikami. Je z nich patrné, jak se podnik, dnes zvaný Lanex, změnil od založení před 70 lety.
Mladí utíkají
Zásadní změnu dneška vnímá v přístupu lidí k práci. „Odešla a odchází generace zaměstnanců silného ročníku 1956 a 1957. A mnoho mladých si to tu vyzkouší a rychle utíkají, přetože práce na extruzních linkách už sice zdaleka není tak těžká, jak bývala dříve, ale stále je náročná. A vyžaduje šikovnost,“ uvedl mistr.
Vše změnily počítače
„Největší zlom v práci přinesly počítače, a to v kanceláři i na dílně. Dneska se přes ně řídí i výrobní linky. Byly doby, kdy mi připadalo jednodušší něco napřed napsat tužkou a teprve potom to naťukat do počítače. To už si dnes ani neumíme představit,“ říká Friedhelm Dastík.
VDEO ZDE: