Rádce Aha! Pád na chodníku, jak bojovat o odškodnění

A je to tady. Mrazy přicházejí. Nenechte se připravit o zdraví nebo peníze zledovatělým chodníkem! Pokud upadnete a zraníte se, bojujte o náhradu škody. Aha! vám poradí, co všechno pro získání odškodnění musíte udělat.
Za úklid chodníku zodpovídá jeho majitel, což je většinou obec. Ta se ale často placení vyhýbá a snaží se »hodit« vinu na zraněného. Proto se na náhradu škody vyplatí myslet hned po pádu a obstarat si důkazy. 5 důležitých důkazů
*ČAS A MÍSTO Poznamenejte si, kdy a kde se vám přesně úraz stal. Například ulice Sadová, před domem č. 58 v 8.20.
*FOTOGRAFIE A POPIS PROSTŘEDÍ Vše se snažte zdokumentovat fotografiemi nebo videem, které dokážou, že chodník skutečně nebyl ve schůdném stavu. Fotodokumentaci pořiďte ideálně ihned. Pokud vám to zdravotní stav nedovolí, požádejte někoho ze svědků nebo kolemjdoucích. K fotkám připište i popis prostředí – např. na chodníku byla 5 cm vrstva sněhu, pod kterou byla souvislá vrstva ledu.
*SVĚDCI Viděl někdo váš pád nebo vám po něm pomáhal? Požádejte ho o svědectví. Nezapomeňte si na něj ale vzít kontakt (adresu, číslo telefonu, e-mail). „Svědky mohou být jak kolemjdoucí, tak například i pracovnící záchranné služby, kteří byli ke zranění přivoláni,“ říká právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz.
*VHODNÁ OBUV Majitel chodníku se může placení náhrady bránit tím, že jste neměli vhodnou obuv. Dokázat opak musíte vy! Ideální variantou je proto pořízení fotografie vašich bot.
*LÉKAŘSKÉ ZPRÁVY Museli jste kvůli zranění navštívit svého praktického lékaře nebo dokonce zavolat záchranku? Po ošetření si vyžádejte lékařskou zprávu. Ideálně s uvedením toho že se vám úraz stal pádem na chodníku + bodové hodnocení od lékaře.
*Bolestné Náhrada za bolest utrpěnou kvůli úrazu
*Náklady na léčení Za jízdné do nemocnice, poplatek za pohotovost, peníze za léky, rehabilitace nebo třeba lázně
*Náklady spojené s péčí Např. náklady za pečovatelku v případě, že zraněný nebyl schopný se o sebe postarat sám
*Ušlá mzda Rozdíl mezi mzdou a nemocenskou, u živnostníků ušlý zisk
*Ztížení společenského uplatnění Trvalé následky, které poškozeného omezují v běžných a dříve vykonávaných činnostech
*Věcná škoda Náhrada za věci zničené pádem – např. roztržené oblečení, poškozené hodinky, zničený mobil
Nárok není vždy
Za každý pád na chodníku ale odškodnění získat nemusíte. Pokud vlastník chodníku prokáže, že nebylo v jeho možnostech závadu odstranit nebo zmírnit nebo na ni upozornit, nemusí zaplatit ani korunu.
Jak postupovat?
*Požádejte město či obec o odškodnění. K žádosti přiložte důkazy, které ke škodné události máte.
*Pokud město váš nárok zamítne nebo se nevyjádří, žádejte o odškodnění opakovaně.
*Odmítá vám město i po urgencích finanční kompenzaci za úraz vyplatit? Obraťte se na právníka, případně na soud. POZOR! Na podání žaloby máte čas 3 roky od úrazu. S řešením přesto neotálejte.