35 LET OD NEJHORŠÍ PRŮMYSLOVÉ HAVÁRIE V ČSSR: Budova praskla vejpůl!

„Přežil jsem největší průmyslovou tragédii Československa,“ vzpomíná Antonín Štěrba (64). Na den přesně před 35 lety ho od smrti dělil jeden metr. Byl v budově národního podniku Mesit v Uherském Hradišti, která se během pracovní doby zřítila. Zahynulo 18 lidí (†19 až †68) a 40 bylo zraněno.
Včera v pravé poledne se na místě neštěstí konala pietní vzpomínka. Štěrbovi bylo tehdy 29 let a pracoval jako frézař. Se dvěma kolegy odcházel z ranní směny, byli v šatně. 23. listopadu 1984, přesně ve 14:40, přišla apokalypsa. „Byl jsem už oblečený a chtěl si dát pantofle do skříňky, když jsem ucítil, jak podlaha klesá. Přimáčkl jsem se na dvířka skříňky. Vtom začal ohromný rachot. Najednou nebylo nic vidět, všude oblaka prachu,“ líčí.
Budova se rozpůlila
Po chvilce nad sebou uviděl nebe. Budova se rozpůlila, jedna část se zřítila. „Polovina šatny spadla. Zůstal z ní asi metr, taková rampa na sutinách, na které jsme stáli osm až deset metrů nad zemí. Kolegové nás za ruce vytáhli do bezpečí. Dělala tam i manželka. Doběhla na místo a moc plakala. Já na ni křičel: Neblbni, já su živý! Tady,“ popisuje se slzami v očích. Všichni jeho kolegové takové štěstí neměli. „Ve vedlejší šatně byli dva kluci. Zrovna přišli na odpolední. Ti tam bohužel zůstali. Slyšel jsem volání o pomoc, křik a najednou ticho. Bylo to šílené. Přijížděly sanitky, viděl jsem záchranáře, jak nesli zakrvácenou mladou dívku. Na to nejde a nesmí se zapomenout,“ konstatuje Štěrba, který v podniku zabývající se výrobou měřicí a signalizační techniky pracuje dodnes.
Poslední vyproštěná Věra (60) z Ořechova: Zavalená jsem byla 8,5 hodiny
Slzami měla včera zalité oči paní Věra (60) z Ořechova na Uherskohradišťsku. Byla poslední živou zasypanou obětí, kterou vyprostili. Na záchranu čekala až do 23. hodiny, tedy 8,5 hodiny. „Dělala jsem uprostřed haly. Šla jsem zrovna na odpolední a vycházela ze šatny, když to spadlo. Ležely na mně schody. Byla tam skulina, mohla jsem dýchat. Kompresory mi tam vháněly vzduch. Ty hodiny čekání byly nekonečné, ale radovala jsem se, že žiju,“ svěřila se.
CO BYL HLINITANOVÝ BETON
Začal se používat ve Francii v roce 1910. V bývalém Československu ve velkém až ve 30. letech minulého století. Používala ho i firma Baťa. Rychleji tvrdnul, ale v 50. letech začaly mít stavby s ním problémy. V tehdejším Gottwaldově musely k zemi dvě velké budovy Masarykovy školy, v Mariánských Lázních musel být zbourán dům Baťa.
Celý článek najdete v sobotním tištěném Aha!
Video zde: Antonín Štěrba o tragedii v Mesitu v Uherském Hradišti