Fenomén SUDOKU: Jak dlouho už luštíme?

Čtverec s 81 políčky, které jsou po devíti rozděleny do devíti menších čtverců. A v nich rozepsaná čísla, která je nutné doplnit číslovkami jedna až devět. To je sudoku, oblíbený hlavolam, který si světovou popularitu získal před 15 lety!
Než ale novou logickou zábavu zveřejnily 12. listopadu 2004 britské listy The Times, mělo už za sebou sudoku dlouhou historii. Jeho kořeny se dají vysledovat do roku 1892, kde čtvercové pole rozdělené do devíti menších, vyplněné čísly, vyšlo ve francouzských novinách Le Siècle. Od moderního sudoku se sice hlavolam lišil, ale základní principy již byly nastoleny. Podobná hádanka se objevila i o tři roky později v konkurenčních La France.
Z USA do Japonska
Moderní sudoku, tak jak ho známe dnes, vyšlo nejspíše v roce 1979 v časopise americké firmy Dell magazines. Vymyslel ho Howard Garns, architekt v důchodu, který tvořil hlavolamy. Hříčka, tehdy nazvaná Number Place (umísti číslo, pozn. red), si získala velkou popularitu v Japonsku, kde byla poprvé publikována roku 1984. A zde také získala své známější jméno. Sudoku je totiž složenina slov súdži wa dokušin ni kagiru, což by se dalo přeložit jako »číslice má být samostatná«.
Zpět do západní Evropy a vlastně i do Česka se sudoku rozšířilo až v roce 2004 díky publikaci v britských The Times. V českých novinách se číselná hříčka objevila o rok později. Brzy přišly na svět nové varianty, včetně elektronické verze. Hlavu si nyní můžete lámat i nad 720 rébusy, které najdete ve 164stránkové knize Nedělní Aha! sudoku – vánoční krimi speciál. Už nyní je k dostání v trafikách za 99 Kč.
Vládne světu
V českých novinách se číselná hříčka objevila o rok později. Brzy přišly na svět nové varianty, včetně elektronické verze. Hlavu si nyní můžete lámat i nad 720 rébusy, které najdete ve 164stránkové knize Nedělní Aha! sudoku – vánoční krimi speciál. Už nyní je k dostání v trafikách za 99 Kč.
Pomáhá udržet paměť
Podle výzkumů sudoku zapojuje část mozku, kde sídlí krátkodobá paměť. Pravidelné luštění pomáhá zlepšení této paměti u starších lidí.
Víte, že...
...Češi v řešení sudoku patří ke světové špičce? Když se roku 2006 v Itálii konal první ročník mistrovství světa v sudoku, 85 účastníků z 22 zemí porazila Češka Jana Tylová. Čeští reprezentanti uspěli i v dalších ročnících.
Původ z Číny?
Kde je prvopočátek sudoku, to dnes někdo těžko určí. Podle některých pramenů princip hry vymyslel ještě v 18. století švýcarský matematik Leonhard Euler, jenž svůj výtvor nazval latinské čtverce. I když také on se prý inspiroval starodávnou čínskou hrou lo-šu, která se podle legendy objevila už 2000 let před naším letopočtem za císaře Jü Velkého.