Mýty ve stravování. Věříte jim?

Téma jídla a stravování je opředeno o mnoha mýty a mylnými informacemi. Bohužel se jimi ale řada z nás řídí, protože je považují za správné a tělu prospěšné.
Večer už žádné sacharidy
Už jste určitě někdy slyšeli o tom, že po páté odpolední by člověk neměl jíst sacharidy, ba dokonce, že by neměl jíst už vůbec. Jedná se ale mylnou informaci. Nezáleží na tom, v kolik hodin co jíme, pokud se tedy nepřejídáme těsně před spaním. Záleží, kolik energie přijmete během celého dne. Proto je důležité si rozložit porce v rámci celého dne, aby se vám večer nestalo, že máte úporný hlad a spořádáte spousta sacharidů najednou. To pak může vézt k přibírání, protože je možné, že naráz s velkým hladem přijmete o dost více kalorií než při pravidelné denní stravě.
Jíst tuk = přibrat tělesný tuk
Tuto rovnici bohužel mnoho lidí vnímá jako správnou. Ale tak to není. Pokud se mluví o zdravých zdrojích tuků, myslí se tím oříšky a semínka, kvalitní ořechová másla, avokádo, olivový olej, ryby, vejce a další potraviny. Přijdou vám tyto suroviny škodlivé? Pravděpodobně ne. Naopak napomáhají správnému fungování hormonů a vstřebávání vitamínů do těla.
Vitaminové doplňky stačí
I tohle je velký mýtus. Protože nestačí jen zobat prášky a rozpustné vitaminy a doufat, že pro sebe děláme to nejlepší. Navíc neplatí, že čím víc jich užíváte, tím lépe. Tělo si je totiž ukládá do zásoby, protože ne všechny dokáže naráz zpracovat. Když jich je moc, dokážou vyvolat i nežádoucí reakce a tělu spíše uškodit. Nejvíc toho pro sebe uděláte zdravým stravováním a dostatečným pohybem, nikoli tím, že se budete zahlcovat vitamíny.
Neustálý přísun vody je zdravý
Stejně jako není dobré být během dne dehydratovaný, není ani dobré pít vodu neustále. Vždy poslouchejte své tělo. Stejně jako víte, kdy máte hlad, dokážete poznat, kdy máte žízeň. Dopřejte si dostatek vody, mějte ji u sebe na cestách tak, abyste se mohli napít kdykoli. Určitě je žádoucí zvýšit množství tekutin v letních měsících, kdy se člověk víc potí, ale proč do sebe nalévat 10 a více litrů?
Sklenice vína denně prodlouží věk
Bylo by skvělé, kdybychom mohli pít víno, které by nám zaručilo dlouhověkost. Několik studií dokonce dokázalo, že pití vína do určitého množství má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Zároveň však vědci zjistili negativní vliv, který vede k poruchám spánku, a někdy i ke zvýšenému riziku rakoviny. Látky z vína se do těla navíc dostávají jen velmi pomalu, a proto nejde o žádný zaručený recept na život.
Ať už věříte výše zmíněným mýtům, nebo ne, dopřávejte svému tělu především bohaté zdroje živin a dostatek pohybu. Inspirujte se třeba v Penny akci a uvařte si dnes něco výživného a dobrého.