Banány jsou nemocné! Zmizí z pultů českých obchodů?

Regály obchodů se prohýbají pod kvanty banánů a každý Čech jich každý rok zkonzumuje přibližně 11 kilogramů. Žluťoučké a sladké plody jsou však ve vážném ohrožení. Decimuje je nebezpečná plíseň.
Nejznámější a nejpopulárnější v našich zeměpisných šířkách je odrůda Cavendish. Byla vyšlechtěna v polovině minulého století z nutnosti. Původní oblíbenou odrůdu Gros Michael zdecimovala v 50. letech minulého století plísňová choroba nazvaná panamská nemoc. Pěstitelé tak přišli o »tlustého Michael a«, jak zní název odrůdy v překladu, a byli nuceni přejít právě na Cavendishe.
Ta byla proti původní plísňové chorobě odolná, ale trvalo to jen 40 let. Pak se objevil nový kmen panamské nemoci způsobený plísní Fusarium (označení Tropical Race 4). Odborníci museli znovu řešit, jak zabránit ohrožení banánů. A nyní se objevil ještě další kmen zvaný černá sigatoka. Šíří se vzduchem a jeho účinky zvyšují klimatické změny. Postřiky proti houbám nezabírají.
Řešením je šlechtění
Receptem, jak banány zachránit, je jejich šlechtění na vyšší odolnost. Je to sice běh na dlouhou trať, nicméně existují i jiné typy banánů, než jen Cavendish. Navíc se v přírodě nikdy nestane, že by to odrůdu, které se postižení týká, postihlo plošně,“ uklidňuje agrární analytik Petr Havel (63).