Zemřel disident, spisovatel Jiří Stránský (†87): Tajemství Zdivočelé země již neprozradí!

Životní příběh duchovního otce Antonína Maděry, seriálového hrdiny Zdivočelé země, se uzavřel. Spisovatel Jiří Stránský (†87) ve středu zemřel. Prošel si »pétépáky« i uranovými doly, ale zlomit se nenechal. Zážitky své i spoluvězňů přetavil do knížek a filmových scénářů.
Pro komunisty byl Jiří Stránský v 50. letech jasný cíl. Po otci Karlovi (1898 – 1978) měl šlechtické předky z rodu Stránských ze Stránky a Greifenfelsu. Z matčiny strany měl zase dědečka meziválečného předsedu vlády Jana Malypetra (1873 – 1947). V roce 1950 Stránského nejprve vyloučili z gymnázia, pak putoval na vojnu k nechvalně známým Pomocně technickým praporům (PTP) a nakonec ho ve vykonstruovaném procesu odsoudili za velezradu na osm let do lágrů. Prošel si i jáchymovskými uranovými doly, propuštěn byl roku 1960 na amnestii.
7 let do basy
V roce 1950 Stránského nejprve vyloučili z gymnázia, pak putoval na vojnu k nechvalně známým Pomocně technickým praporům (PTP) a nakonec ho ve vykonstruovaném procesu o tři roky později odsoudili za velezradu na osm let do lágrů. Prošel si i jáchymovskými uranovými doly, propuštěn byl roku 1960 na amnestii.
Vězněn s elitou
Mládí ve vězení ho ale od vysněné kariéry spisovatele neodradilo, naopak. Za mřížemi se potkal s dalšími spisovateli, například Janem Zahradníčkem či Josefem Knapem. „Měl jsem štěstí, že jsem narážel na lidi, kterých jsem si vážil, protože jsem v prvním vězení seděl s elitou národa a vystudoval jsem tam,“ vzpomínal nedávno při představování své knihy Štěstí napodruhé.
Ve vězení potkal i předobraz své nejznámější postavy, pilota britské RAF Antonína Maděry. O koho šlo, ale nikdy neprozradil.
Divoké pohraničí
Nejznámějším dílem z pera Jiřího Stránského je Zdivočelá země. Román vyšel v v roce 1991, v roce 1997 jej rozšířil o pokračování Aukce. Inspiraci pro děj, který se odehrává v pohraničí po vysídlení Němců, však získal hned po válce. Doprovázel tam na inspekční cestě svého otce a viděl divoký odsun. „Obraz pohraničí, který líčím v knize, po válce doopravdy takhle vypadal. Ti kaubojové tam vážně byli, stříleli kolem sebe samopaly a revolvery, a nikomu se překvapivě nic nestalo,“ řekl posléze v knižním rozhovoru s názvem Srdcerváč. I proto říkal románu »eastern«, tedy western odehrávající se na divokém Východě.
Psal i scénář
Zdivočelou zemi zpracoval Stránský nejen jako spisovatel, podílel se i na scénáři k televiznímu seriálu, který režíroval Hynek Bočan (81). Hlavní roli Antonína Maděry v něm nezapomenutelně ztvárnil Martin Dejdar (54). Ačkoliv tuto postavu inspiroval letec z Anglie, se kterým se Stránský setkal ve vězení, do jeho osudů promítl i mnoho ze svých zkušeností. Jako on i Maděra byl nejprve zavřený v 50. letech a pak znovu v 70. letech.
Pohádky i básně
Stránský ale psal i jiná díla. Ještě ve vězení napsal básně, které posléze vyšly ve sbírce Za plotem. Dopisy, které z vězení psal malé dcerce Klárce, zase inspirovaly Povídačky pro Klárku. Letos vydal sbírku povídek Štěstí napodruhé.
Víte, že…
...Jiří Stránský byl od mládí zapáleným skautem? V roce 2011 dostal i nejvyšší skautské ocenění Řád Stříbrného vlka.