Nuda v Brně? Nejede trolejbus, cestující tlačí za lízátko | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Nuda v Brně? Nejede trolejbus, cestující tlačí za lízátko

Když je potřeba, cestující v Brně vyskočí z trolejbusu a tlačí.
Když je potřeba, cestující v Brně vyskočí z trolejbusu a tlačí. (Foto Aha! – Romana Vébrová, Facebook, ara)

Když trolejbus nejede, cestující vystoupí a musí tlačit. Jak motor znovu naskočí, rychle vklouznou do vozu a doufají, že už dojedou... Vtípek z filmu? Ne ne, běžný stav v hromadné dopravě v Brně.  Za odměnu si pak pasažéři mohou přijít třeba pro lízátko. 

»Buď nám pomůžete zatlačit trolejbus zpět na vedení, nebo musíte půlhodinu počkat, než přijedou opraváři,« slyšeli před pár dny cestující trolejbusu u muzea Anthropos. Neváhali, vystoupili a napjali své svaly. Trolejbus pár metrů poodtlačili a jelo se dál. „Čas od času se nám stává, že v některých místech je přibližně půl metru dlouhý odizolovaný úsek, přes který nemůže trolejbus projet. V takové situaci se nabízí jako možnost zavolat odtah, nebo požádat cestující, zda by pomohli a trolejbus zatlačili k vodiči,“ připustila mluvčí dopravního podniku Brno Hana Tomaštíková.

Sranda, ale…

Nejčastěji vznikají problémy v křižovatkách. „Kdo ještě netlačil autobus, nebo trolejbus, není Brňák,“ vtipkují lidé na facebooku. Tomaštíková ale postup řidičů obhajuje: „Je daleko rychlejší. Cestující jsou většinou ochotni pomoci. Za pomoc jim děkujeme a každého z nich rádi uvítáme na sekretariátu dopravního podniku, kde jim dáme sladkou odměnu.“

Ústředního automotoklubu České republiky takové jednání kritizuje. Dopravní podnik podle něj riskuje. „Cestující se pohybují v křižovatce bez reflexních vest. To může být nebezpečné. Určitě je lépe počkat na opraváře,“ vysvětlil jeho mluvčí Igor Sirota.

Advokát Jan Černý: Jde o risk pro obě strany

Renomovaný advokát Jan Černý považuje takové počínání pro obě strany za velmi riskantní. Mezi dopravním podnikem a cestujícím neexistuje žádný právní vztah. „Kdyby si při této situaci cestující například hnul se zády, může nastat spor, který by s největší pravděpodobností skončil u soudu,“ varoval.

Jak to řeší jinde?

„Nic takového, že by cestující museli v některém úseku trolejbus tlačit, v Plzni nemáme. V některých úsecích ale není trolejové vedení. Na tyto linky jsou nasazovány vozy s alternativním pohonem,“ řekl mluvčí městských dopravních podniků René Vávro. Kromě sběrače, který přivádí elektriku z trolejí, mají i baterie, které mohou v úsecích bez proudu využít.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.