Nová daň: Zdraží cigarety, alkohol a hazard! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. června 2022

Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka

Nová daň: Zdraží cigarety, alkohol a hazard!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Martin Přibyl )

Mzdy a platy rostou, tak zvýšíme daně na neřesti jako alkohol, cigarety a hazard. Tak argumentuje ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (55, za ANO). Cigarety tak od ledna budou zhruba o 13 korun dražší a půllitrová láhev něčeho ostřejšího asi o 9 Kč!

Od prvního ledna příštího roku by měly podléhat tabákové výrobky, tvrdý alkoholy i hazard vyššímu zdanění. Spotřební daň na alkohol by se měla od ledna zvýšit o 13 procent a na kuřivo o 10 procent. Tabákové firmy odhadují, že cena krabičky cigaret stoupne o 12 až 13 korun.

Podle ministryně Schillerové je vyšší daň dalším prostředkem, jak proti neřestem bojovat. „Ještě v roce 2012 bylo na našem území neuvěřitelných 75 tisíc automatů a 7500 heren a cigaretový kouř nás provázel na každém rohu. Opatření, která tyto negativní jevy významně eliminovala, nás vracejí do civilizovaného světa,“ řekla včera Schillerová.

Víc také z hazardu

Podle ní mezi námi žije dva miliony kuřáků a náklady na léčbu závislosti na tabáku činí 100 miliard korun ročně a u alkoholu je to 60 miliard korun. Resort financí argumentuje také tím, že spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy před devíti lety, zatímco průměrná mzda od té doby vzrostla skoro o polovinu.

Schillerová chce kromě těchto neřestí bojovat i proti hazardu. Ministerstvo financí plánuje zvýšit sazbu u turnajů malého rozsahu, kurzových sázek a tombol z 23 procent na 25 procent a u živých her nebo loterií by sazba měla vzrůst na 30 procent.

Expert: Proč teda zlevňují pivo?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je takový krok nekoncepční. „Vláda zjistila, že ekonomika zpomalila víc, než předpokládala, tak hledá další prostředky, jak záplatovat díru v rozpočtu,“ řekl pro Aha! ekonom společnosti Czech Fund. Podle něj se zvyšování těchto daní obhajuje snadno proto, že se jedná o neřesti. „Co se týče třeba piva, tak se vláda předhání s opozicí, kdo vyjde pivařům víc vstříc, přitom se jedná také o alkohol. A závislost na něm vzniká také z piva,“ podivuje se nad počinem Kovanda. „Když člověk bude pít několik piv večer, tak je to asi škodlivější, než když si dá panáka jednou za čas. V případě tabáku je tam markantní zvýšení daní a povede to ke vzniku černého trhu, což může vést k případům s pančovaným alkoholem nebo překupnictvím v oblasti tabáku. Myslím, že ty návrhy ve svém celku by měly být lépe promyšleny,“ dodal.

Zbavují Česko nálepek

Se zvýšením daní souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (32, za ANO). Ten včera řekl, že Česko se musí zbavit nálepky oblíbeného místa pro výlety za levým alkoholem. A souhlasí s ministryní financí, že návykové látky jsou nyní dostupnější právě kvůli vyšší průměrné mzdě.

Aha Víte že…

V průměru kolem 12 litrů čistého alkoholu vypijí Češi na hlavu ročně, a to včetně kojenců?

Alkohol i cukr levnější

Ačkoliv od ledna vzroste cena alkoholu kvůli vyššímu zdanění, minulý měsíc naopak oproti březnu zlevnil. Stejně tak za méně jsme kupovali třeba vejce a cukr. Zdražilo však bydlení, pohonné hmoty a také některé potraviny, zejména zelenina. Třeba brambory jsou podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu meziročně dražší o 70 procent. „Pokud letos opět udeří sucho jako loni, lze v druhé polovině roku očekávat silnější růstové tlaky v oblasti řady potravin,“ předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

Daňové přiznání v roce 2020: Kdy a jak odevzdat a kdo ho podává >>>

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.