Tragická smrt chovatele lvů: Amatérské chyby a bezzubá legislativa! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 30. května 2023

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Tragická smrt chovatele lvů: Amatérské chyby a bezzubá legislativa!

Veterinář objasnil příčinu smrti
Veterinář objasnil příčinu smrti (Slávka Červená)

Rozsápaný chovatel šelem Michal P. (†33) a dva zastřelení lvi berberští. To je výsledek úterního masakru na Vsetínsku. Přitom za pár dnů na všechny tři čekal nový život v Africe. 

Lev Fufík (†9) v úterý ve Zděchově na Vsetínsku zabil svého páníčka. Pár hodin poté jeho i lvici Liuwu (†1,5) odstřelila policejní zásahová jednotka. V pozadí krvavého maskaru stojí podle veterináře Dominika Gregoříka (53) amatérské chyby chovatele a mizerná legislativa. Michal P. se neměl podle veterináře v těchto dnech ke lvům přibližovat. Liuwa byla v říji a nabuzený Fufík chovatele zřejmě považoval za soka. Navíc pletivo na kleci byl schopen silnější lev kdykoli prorazit. V místě, kde byla lvice, nebyl zamřížovaný strop. Šelma mohla stěnu snadno překonat. 

Celou ubikaci uzavíraly jen interiérové dveře se skleněnou výplní. Fufík je mohl vzhledem ke své váze kdykoliv vyrazit, a tak nebylo možné ho jen uspat narkotizační střelou. Prostory mezi ním a Liuwou dělily dveře s petlicí zajištěnou slabým šroubovákem. Další riziko pro lidi kolem, a tak musela zemřít i ona. Neštěstí nedokázaly zabránit ani úřady. Za to, že Michla P. měl chov načerno, inkasovaly od něj jen pokuty. Neexistuje zákonný předpis, jak má ubikace pro šelmy vypadat, jaké má mít jisticí prvky. Veterináři mohou zvířata odebrat, jen jsou-li týrána. Stát ale nemá zařízení, které by se alespoň dočasné o šelmy postaralo. 

Na cestě do Afriky

„Ironií osudu je, že Michal měl se lvy odjet o víkendu do jižní Afriky, kde měl žít a starat se i o další zvířata,“ řekl Aha! jiný chovatel dvou lvů Aleš Basista (59) ze Stupavy na Uherskohradišťsku.Přečtěte si
marenka.he...@...
8. 3. 2019 • 16:27

Zdravím všechny které tato událost dost překvapila -nečetla jsem žádné příspěvky jen to co o tom píšou některá media a cítím potřebu se k tomu vyjádit.Od maturity jsem pracovala v pražské ZOO v "šelminci"-měli jsme tam tehdy "všehochut"-párek lvů berberských-párek lvů habešských-levtarta černého i skvrnitého-pumáka i takovou kolekci druhů tygrů o které se málokteré ZOO nyní už může jen zdát-pár tygrů sibiřských-pár bengálských-pár sumatránských(nyní se snad jmenují sumaterští??)-tygra malajského jménem Mony a tygřici Mášu také jiného druhu ale už přesně nevím jakého.Podle mých zkušeností opravdu samci lvů v době říje lvic "ztratí totálně rozum" -a protože jsem kvůli lásce k tygrům přešla k Čs.cirkusům a několik let vystupovala s drezůrou tygrů (získaných z chovu ZOO Dvůr Králové od tehdejšího jejího ředitele pana Vágnera) a tím jsem přišla do styku se všemi tehdejšími drezéry co pracovali se lvy takže o bezpečnosti práce s nimi vím dost.V tom případě je opravdu hodně nejasností-ten jejich majitel podle mého názoru hodně riskoval s tím že tu lvici už dospělou bral "na volno" ven-ale nemyslím si že by přehlédnul příznaky její říje (hlasové projevy-projevy zvýšené mazlivosti atd) a také příznaky rozrušenosti projevu toho samce-(my "tygraři" jsme v legraci nazývali některé lidi že jsou "vůl jak lev" a bylo v tom hodně pravdy-totiž když lvovi "prdne v bedně" tak je to absolutní konec všem pokusům se s ním nějak domluvit natož ho zvládnout).Nevím jestli vše co jsem dnes četla je opravdu pravda-ale vůbec se mi to nezdá a to zastřelení té mladé-ještě pubertální lvice bylo i podle mě škoda-ovšem také chápu situaci co si s ní pak počnout-myslím že by o ní neměla žádná ZOO zájem a kdo a jak by jí roky opatroval ........A také se mi připoměla nedávná kauza sporu ochránců zvířat versus cirkusáci-no-i v té jsem se snažila angažovat ve prospěch "cirkusáků"-mých kamarádů z dřívějška a ted si nejsem jistá jestli se někdo nepokusil dokázat zápory chovu šelem.....Chápu že by se pravid

jity
7. 3. 2019 • 07:52

Nevím proč nemohli lva uspat, vždyť už byl majitel mrtvej. Lev holt ho kus sežral. Bžezí lvici také museli oddělat?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.