Listopad a houby stále rostou! Foto jako důkaz a předpověď počasí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 2. prosince 2022

Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav

Listopad a houby stále rostou! Foto jako důkaz a předpověď počasí

Na listopad je stále teplo.
Na listopad je stále teplo. (Foto Aha! – Daniel Černovský, čtenáři Aha! )

 když je již listopad a zdá se to nemožné, houby stále rostou. Dokonce praváci. A to žádné malé kousky, ale parádní macci.

Jeden z nich vážil 758 gramů. U Vidče na Vsetínsku ho našla Dana Kolíbalová (50). „Vyšli jsme se s přítelem Jirkou projít do lesa. A nechtěla jsem tomu uvěřit, jaký na mě vykoukl nádherný pravák,“ řekla. Věnovala ho mamince přítele. „Uvařila z něj omáčku a pochutnali jsme si i na řízcích,“ pochlubila se.

Uprostřed týdne šla venčit pejska Blanka Kovandová ze Zlína. „Hřib rostl v Lesní čtvrti přímo na okraji cestičky,“ radovala se.

Mykolog: Členka našla kilový hřib!

Houby rostou, ale jen minimálně. Člověk musí mít štěstí, je totiž sucho. „Naše členka Libuše Burdová našla v sobotu hřib smrkový o váze 1187 gramů! Bohužel ho nemáme fotograficky zdokumentovaný,“ uvedla vedoucí mykologického spolku Salaš na Uherskohradišťsku Alena Filípková a dodala, že kvůli suchu nerostou typické podzimní houby.

Víte, že...

...strach z nyní nalezených hub podle mykologa Libora Hejla strach mít nemusíme? Díky teplému počasí zatím nejsou v lese přemrzlé.

Víkend pohledem meteorologů: Zataženo, ale teplo

Sice se ochladí, ale na začátek listopadu bude i nadále neobvyklé teplo. Po ránu se už však musíme připravit na mlhy, přes den na zataženo a mrholení či přeháňky. Teploty se podle meteoroložky Dagmar Honsové vyšplhají stále až k 16 stupňům. Až poslední listopadový týden se začne postupně ochlazovat. V noci teploměr ukáže až –6 °C. „Od středních poloh očekáváme sněhové přeháňky, postupně sněžení i v nížinách,“ dodala Honsová.

Jak bude?

Dnes: zataženo, ojediněle mrholení. Den 9 až 13 °C, na východě až 16 °C.
Zítra: oblačno až zataženo, ojediněle mrholení. Noc 5 až 9 °C, den 11 až 15 °C.
Neděle: oblačno až zataženo, místy přeháňky. Noc 6 až 10 °C, den 11 až 15 °C.
Pondělí: polojasno až oblačno. Noc 6 až 10 °C, den 12 až 16 °C.

Dana Kolíbalová našla praváka, který vážil více než tři čtvrtě kilogramu.

Úlovek Blanky Kovandové.

Více o podzimních houbách čtěte ZDE

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.