Sběratel Michal Widenský z Pardubic získal... Největší a nejdražší autíčko z 1. republiky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Sběratel Michal Widenský z Pardubic získal... Největší a nejdražší autíčko z 1. republiky!

Autíčko bylo vyráběné zřejmě bez kopírování konkrétního typu skutečného vozidla.
Autíčko bylo vyráběné zřejmě bez kopírování konkrétního typu skutečného vozidla. (Foto Aha! – Jitka Pecharová, Michal Widenský/Muzeum technických hraček)

O zajímavý kousek rozšířil svoji sbírku starých hraček Michal Widenský z Pardubic. Získal největší a nejdražší vyráběné plechové autíčko na klíček v době 1. republiky.

Téměř 34 centimetrů dlouhý vůz s pružinovým pohonem montovali v roce 1935 v tehdy slavné předválečné továrně na mechanické hračky HUSCH v Litvínově. „Je to pravděpodobně největší plechové autíčko na klíček, které se vyrobilo nejen za první republiky, ale vůbec v historii našeho hračkářského průmyslu,“ řekl Widenský. Hračka je i osvětlená, má řidiče a otvírací dvířka. „Získal jsem ho po 10 letech shánění v Německu. Chtěl jsem ho mít k ucelení mé sbírky. Je to můj nejvýznamnější exemplář,“ dodal pyšně sběratel. Přepokládá, že na světě je dochováno do deseti kusů tohoto modelu.

Hračka pro děti boháčů

Z dobového prospektu Michal Widenský zjistil, že autíčko stálo při vybavení třemi žárovkami 360 korun, což v době doznívání hospodářské krize nebylo málo. Plat dělníka se pohyboval v průměru do 300 korun, nástupní plat po škole byl 100 korun. „Byla to luxusní hračka pro děti továrníků, ale těch opravdu úspěšných,“ tvrdí Widenský. Menší dostupnější modely podobného autíčka byly za 7 až 9 korun. A naopak skutečné běžné osobní auto stálo kolem 20 000 korun.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.