Pravidla úsporného topení

Pojem teplo domova pro mnohé znamená skutečně fakt, že běhají po své domácnosti jen spoře oděni. Výše účtů za energii, která je k takové pohodě potřeba, může ale takovou pohodu pěkně zhatit. A ceny za teplo už zase začnou být aktuální – zima klepe na dveře. Jak ušetřit pomocí drobných opatření?
Je sice skvělé, pokud vám pomáhá vytápět domácnost třeba tepelné čerpadlo nebo inteligentní řídicí systém. K úspoře rozhodně notně přispějí, ale zacházet s teplem rozumně je dobré i s nimi. Úsporné chování se pak rozhodně vyplatí, pokud žádné vyspělé technologie zajišťující ekonomičtější vytápění k dispozici nemáte.
ROZUMNÉ TEPLO
Běhat po bytě jen v trenýrkách či letních šatičkách je možná pohodlné, ale není to příliš ekonomické. Věděli jste třeba, že každý stupeň, o který je v místnosti tepleji, znamená zvýšení spotřeby energie o 6 %? Přetápění je jednou z hlavních příčin, proč nás vyúčtování spotřeby tepla na konci zimní sezóny obvykle děsí. Přílišné teplo v obytných místnostech navíc lidskému organismu nedělá dobře, tlumí jeho aktivitu, „uspává“.
SPANÍ V CHLÁDKU
Jaká teplota by tedy měla panovat v jednotlivých místnostech? Pro obývák či kuchyni, kde se žije, je to 22 stupňů Celsia, v ložnici dokonce jen 20 – a také méně, záleží na vašem založení. Ale pouze teplota kolem dvacítky zajistí podmínky pro příjemný a klidný spánek. V dětském pokoji stačí teploty mezi 20 a 21 stupni Celsia. Naopak v koupelně je žádoucí si přitopit, zde je optimální teplota 22 stupňů. Zvažte, jestli je nutné přetápět chodby, předsíně a další prostory, kde dlouhodobě nepobýváte. Na chodbách stačí teplota mezi 17 a 19 °C, v prostoru zádveří může být i 15 °C. Také není nutné topit na plný výkon, když jste v práci. Při krátkodobé nepřítomnosti (třeba právě jste-li přes den v zaměstnání) může být v domě či bytě jen 17 °C, odjedete-li pryč na víkend, stačí 15 stupňů.
ZABRAŇTE ÚNIKU
Ještě větší problém než přetápění představují úniky tepla netěsnostmi v oknech, dveřích atd. Je samozřejmě ideální opatřit dům nebo byt moderními okny, která skvěle těsní, případně také izolovat fasádu domu a střechu, na to ale nejsou vždy finance. Pokud tedy k těmto zásadním opatřením nehodláte přistoupit, braňte úniku tepla drobnými kroky: Stará netěsnící okna a dveře opatřete funkčním těsněním, zlepšit lze i jen samotné prosklení výměnou za izolační dvojsklo. Průniku chladného vzduchu od vchodových dveří pomohou zabránit závěsy, pode dveřmi pak třeba válcovitý polštářek proti průvanu. Chlad, který prochází špatně těsnícími okny, částečně zastaví žaluzie, rolety či závěsy. Ty by ale rozhodně neměly zakrývat topné těleso, radiátor musí mít možnost topit do místnosti! Nestavte před radiátory ani nábytek – skříňky, lavice, nezakrývejte je sušícím se prádlem – to vše ubírá na účinnosti.
CHYTRÉ ŘÍZENÍ
Ruční regulace každého radiátoru zvlášť je zejména ve větších bytech a domech nepraktická. Větší pohodlí nabízí pokojový termostat s časovým spínačem, který umožní naprogramovat dosažení požadované teploty v místnosti na určitý čas – podle způsobu jejího užívání. Tam, kde použijete pokojový termostat, ale nepoužívejte zároveň termostatické hlavice na radiátorech. Těžko by se spolu na správné teplotě domlouvaly.
VĚTRAT MUSÍTE!
Snažit se o úsporu tím, že nebudete celou zimu větrat, je nesmysl! Okno by pro vytvoření zdravého prostředí v obytné místnosti mělo být otevřené alespoň hodinu denně. Aby jím ale v mrazivých dnech neuniklo zbytečně moc tepla, větrejte krátce, zato vícekrát a intenzivně – s okny dokořán. Vzduchu v prostoru se tak vymění více, ale zároveň se nestihnou ochladit zdi jako v případě, že větráte delší dobu pootevřeným oknem nebo „ventilačkou“.
Záclona
před topným tělesem může mít za následek až o 40 % vyšší spotřebu energie při dosažení stejné teploty.