Konečně houbařský ráj: Čtenář Aha! našel dvoukilový megahřib ze Šumavy! A jaké počasí nás čeká? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Konečně houbařský ráj: Čtenář Aha! našel dvoukilový megahřib ze Šumavy! A jaké počasí nás čeká?

Nikolka Vlková s dvoukilovým hřibem.
Nikolka Vlková s dvoukilovým hřibem. (Foto od čtenáře)

Obvod kloboučku téměř metr, váha dvě kila. Takového macka našel na Šumavě Tomáš Vlk (36). A plné košíčky nosí i další houbaři. Déšť zalil větší část Česka a v lesích čekají na pozorné hledače kapitální kousky.

Megahřib našel Tomáš Vlk nedaleko Zhůří na Klatovsku. „Chci inspirovat ostatní houbaře, co všechno se taky dá najít,“ usmíval se úspěšný hledač. Jeho dcerka Nikolka (4) měla co dělat, aby obří hřib zvedla nad hlavu.

Na Šumavě hledala i Lenka Tománková (41) a i ona potvrzuje, že opravdu rostou! „Hřiby lze nalézt i podél cest, není ani třeba chodit příliš hluboko do lesa,“ říká houbařka, která si domů odnesla koš plný pravých hřibů i suchohřibů. Houby prý byly krásně zdravé, bez červů.

Na severu sucho

Zatímco hraniční hory, Vysočina a většina Moravy jsou právě nyní houbařským rájem, na severozápadě Čech je sucho a hřiby příliš nerostou. Milovníci houbaření nemusí zoufat, jsou tu i jiné houby. „Na Roudnicku zatím hřibovité nic. Rostou klouzky, které už jsou ale kvůli teplům a suchu červivé. V akátovém remízku se ale zadařilo bedlám,“ říká amatérský mykolog Dalibor Marounek (55). Se čtenáři Aha! se podělil o recept na lahodné pečenáče z bedel.

Recept:

Pečenáče z bedel

Řízky z bedel obalíme v trojobalu a usmažíme. Vychladlé narovnáme do sklenic, na jejíchž dno přidáme pár koleček cibule, proužky papriky, snítku estragonu, zalijeme lákem, chvilku necháme odležet, než řízky nasáknou, a dolijeme lákem. Řízky do sklenic nepěchujeme, necháme místo, protože strouhanka nabyde a pečenáče by byly bez láku. Sklenice zavřeme a zavařujeme 30 minut při 90 stupních. „Pečenáče vydrží i rok, ale jen v případě, že je dřív nesníte,“ usmívá se Dalibor Marounek.

Víte že...

...tropické teploty nad 30 stupňů naměříme ještě dnes a zítra, v sobotu pak přijde prudké ochlazení? Víkend a počátek nového týdne proprší.

Jak bude?

Dnes: polojasno, ráno ojediněle, na jihu Čech místy, mlhy, ojediněle přeháňky nebo i bouřky, den 27 až 31 °C, na horách kolem 22 °C.

Zítra: polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky, noc 12 až 16 °C, den 27 až 31 °C.

Sobota: zataženo až oblačno, občasný déšť nebo přeháňky, noc 8 až 12 °C, na jihovýchodní Moravě 11 až 15 °C, den 15 až 19 °C.

Neděle: polojasno až oblačno, místy déšť, noc 5 až 9 °C, den 16 až 20 °C.

Pondělí: zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky, noc 8 až 12 °C, den 14 až 18 °C.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.