Levná jídla pro poslance: Kvůli kritice Aha! sněmovna mění pravidla! Jenže má to háček…
Drzost, slovíčkaření anebo nevědomost? Grémium Sněmovny, v němž je vedení komory a předsedové klubů, řešilo, co s kritikou Aha! a potažmo lidí kvůli snížení přirážky na již tak laciné jídlo v tamních restauracích. Výsledek? Prebendy zůstávají...
Pojďme pěkně od začátku. Poslanci si na konci května schválili, aby místo přirážky 50 procent na dotovaný sněmovní »žvanec« měli kvůli zdražujícím surovinám přirážku 40 %. To má a podle všeho i bude platit od července. Jak včera vysvětlil Aha! předseda Sněmovny Radek Vondráček(44, ANO), je ale omyl se domnívat, že poslancům oběd za »pade« zlevní. „Aby ty ceny jídel zůstaly stejné, tak se snížila (hlasováním, pozn. red.) marže,“ řekl. Prý nejde o poslance, kteří berou 76 tisíc základní plat plus další desetitisíce příplatků a náhrad měsíčně, ale o další zaměstnance Sněmovny. Poslanci se samozřejmě najedí také...
Trh? Jak pro koho
Tedy znovu: ve Vondráčkově logice je správné hýbat s maržemi ve Sněmovně tak, aby poslanecká kantýna nezdražila. A hlavně: zůstane-li marže stejná, ale suroviny najednou zlevní (hlavně sezonní), může být konečné jídlo zase lacinější. Proč? Protože matematika. Zatímco pokud jste »obyčejný člověk« a berete do třiceti hrubého měsíčně, vám restaurace pokrmy zdraží. Proč? Protože tržní ekonomika. Asi nechodíte do hospody a nežádáte, aby si zkrouhla marži a nezdražovala. Zatímco poslanci tak činí, ač zisk z přiřážky ve sněmovní jídelně jde podle informací, které Aha! komora poskytla, do státního rozpočtu. A ten by měl být všech.
Sami nerozhodnou
Jestli se ale v něčem zákonodárci takříkajíc chytli za nos, je to absurdní princip, v němž si sami poslanci hlasování ve stálé komisi pro chod Sněmovny, určovali ceny jídla. To se změní. „Jídlo už nebudou vůbec řešit poslanci. Bude to řešit jen příslušný odbor kanceláře (Poslanecké sněmovny, tedy úředníci, pozn. red.) a jeho gastrooddělení. A už navždy si ušetříme tyto zprávy,“ řekl Aha! Vondráček. Nelze vyloučit, že jde o alibismus, aby kvůli cenám už deník Aha! nemohl k zodpovědnosti volat samotné politiky, ale budiž. Ještě aby přestali sami hlasovat o růstu vlastních platů. Ale toho se asi nevzdají nikdy...
Anketa
Je podle vás v pořádku, že se poslancům upravují ceny v jídelnách tak, aby oběd pořídili klidně i jen za padesátikorunu?
Andrej Babiš (63, ANO)
„Nesouhlasím s nízkými cenami v parlamentních restauracích, poslanci berou dost vysoké platy na to, aby platili za jídlo stejné ceny, jako se normálně platí v restauracích na Malé Straně.“
Jakub Michálek (29, Piráti)
„Přijde mi trapné, že tato kauza vůbec vznikla. Mělo by být samozřejmé, že poslanci mají stejné podmínky, jako ostatní lidi a když už žerou, tak by u toho aspoň nemuseli mlaskat.“
Petr Dolínek (37, ČSSD)
„Zlevňování jídla pro poslance je podle mě úplně zbytečný nesmysl a jsem jednoznačně pro jeho zrušení. Jiná věc jsou ceny jídla pro zaměstnance Sněmovny. Ti mají plné právo na dostupné ceny.“
Jana Krutáková (55, STAN)
„Stanovení ceny jídel by mělo být v gesci kancléře, tedy kanceláře Sněmovny, nikoliv poslanců. Pro poslance by jistě oběd v hodnotě 120 Kč neměl být zátěží.“
Jiří Bláha (56, ANO)
„Ceny jídel se mi zdají nepřiměřeně nízké vzhledem k realitě běžného života. Poslanci by měli jít příkladem všem běžným občanům a tímto se jen potvrzuje, v čem jsme mi Češi velice silní, a to v maximální snaze využít všech možných výhod.“
Zuzana Majerová Zahradníková (45, ODS)
„Pokud je to skutečně nejzávažnější problém naší doby, tak mileráda přispěju k jeho řešení tím, že budu osobně do keramického prasátka v jídelně házet svou vlastní přirážku.“
Jakub Janda (40, ODS)
„Příjem poslanců je dostatečně vysoký. Diskuzi k cenám vnímám jako něco totálně absurdního. Vůbec by mi nevadilo, kdyby sněmovní restaurace provozovali soukromníci a rozhodovali o cenách.“
Dominik Feri (21, TOP 09)
„Myslím, že by o cenách jídla poslanci rozhodovat neměli a že by stravování ve Sněmovně mělo stát stejně jako v jiných pražských podnicích.“
Barbora Kořanová (33 ANO)
„Jídlo ve Sněmovně je pro veřejnost velmi citlivé téma a přesně teď je vidět, jak krásně populisticky se k tomu někteří poslanci vyjadřují, a tím si tak honí politické body.“
Lukáš Bartoň (37, Piráti)
„O ceny v bufetu se moc nezajímám, zaplatím, co mám, a nezkoumám to. Obecně si však myslím, že poslanci mají natolik velké příjmy, že by rozhodně ještě k tomu neměli mít jakkoliv dotované jídlo.“