Sad padl za oběť »pracovitým« hlodavcům: Jsme bobři, v hryzání jsme dobří!

Tam, kde byl ještě nedávno jabloňový sad, zůstala pustina. Může za to kolonie bobrů evropských. V Nedakonicích na Uherskohradišťsku zdecimovali 600 stromků, které použili na bobří hráz.
Šestihektarový sad dvanáctiletých stromů sousedí z jedné strany s potokem, z druhé se slepým ramenem řeky Moravy. Právě tam se hlodavci usadili. „Začalo to už loni. Ale letos v lednu a únoru to byla pohroma. Podhrabávali se pod oplocení, nestačili jsme ho opravovat,“ popsal nyní skázu sadař Tomáš Jurák (43). Jabloně bobrům nejen chutnaly, ale vyhovovalo jim, že kmeny mají malý průměr. Takže si je mohli tahat dírami v plotě do vody. Jiné na místě totálně ohryzali. Sadařům už chránění hlodavci napáchalz škodu v řádu statisíců korun.
Zažene je elektřina
Sad patří zemědělské společnosti ZEAS Nedakonice, která už najala brigádníky, aby vysadili nové stromky. „Momentálně je klid, ale plánujeme elektrické ohradníky. Snad na ně budou fungovat. Loni dělala škoda 63 tisíce, letos 142 tisíc,“ konstatoval předseda společnosti Roman Liška (52). Loni Zlínský kraj evidoval 11 žádostí o náhradu škody a vyplatil 213 000 Kč.
Škody dělají po celém kraji
Chránění bobři obsadili řeku Moravu a odtud se dostali i další toky. „Často zasahujeme u Fryštáckého potoka na Zlínsku. V blízkosti je cyklostezka a narušené stromy by na ni mohly spadnout,“ přiblížil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. V kraji existuje jediná výjimka, kde se smí bobři zabíjet. V Březolupech na Uherskohradištku, kde hrozilo protržení hráze rybníka, byli dva bobři odstřeleni, dva odloveni do klece a poté usmrceni veterinářem.
Bobr evropský
Dosahuje hmotnosti až 30 kg. Po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Tělo je porostlé velmi hustou černohnědou srstí o hustotě až 300 chlupů na milimetr čtvereční. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě. Buduje soustavy kanálů a hrází. Živí se větvičkami, bylinami a lýkem.