Rohy dražší než kokain! Nosorožci jsou kvůli lidské bezohlednosti před vyhynutím...

Mají na nose roh, a proto umírají, až budou úplně vyhubeni?! V Keni uhynul poslední samec nosorožce bílého na planetě, pětačtyřicetiletý Sudán. Je to jen důsledek bezohledného, krutého byznysu okolo ohrožených nosorožců. A jejich roh, resp. lidská hloupost jsou tím problémem.
Pohled, který se čas od času naskytne zřízencům indického národního parku Kaziranga, trhá srdce. Mezi keři leží v kaluži krve nosorožec s useknutým rohem. Důvody, proč musí tenhle tvor v bolestech umírat, jsou přitom nepochopitelné. Tajemství čínské medicíny Před 1800 lety přišla čínská medicína s tím, že prášek z rozemletých nosorožčích rohů má zázračné účinky: snižuje horečku a pomáhá při léčbě jaterních onemocnění. Jenže od té doby se hodně změnilo. Výzkumy z počátku 90. let ukázaly, že konzumace nosorožčí chlouby je asi tak stejně blahodárná, jako okusování lidských nehtů. Recepty obsahující tuto ingredienci proto byly z čínských lékopisů odstraněny a asijské země zavedly účinné restrikce, které pytlákům lov »nosatých« zvířátek dost ztížily. Zabíjení se zbrzdilo, jenže dnes statistiky opět děsí. Rukou pytláků denně zemře nejméně jeden rohatý krasavec.
K čemu mají roh?
● Nosorožčí roh tvoří v podstatě jen vápník a melanin, pigment, který chrání před UV zářením.
● Samci rohy využívají při bojích o dominantní postavení ve skupině nebo k přesouvání exkrementů, aby vytyčili hranice vlastního teritoria.
● Samice pomocí rohu vedou svá mláďata, dokud se nenaučí sama orientovat.
● Někteří nosorožci zase zabořením rohu do bahna zjišťují, jak hluboké je, aby v něm náhodou neuvízli, když se chtějí během parných dnů zchladit.
Celý článek najdete v Nedělním Aha!