Rádce Aha! Kam po škole? Na řemeslo! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 3. prosince 2022

Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora

Rádce Aha! Kam po škole? Na řemeslo!

Na učilišti se uplatní i dívky.
Na učilišti se uplatní i dívky. (Foto scom)

Nejpozději prvního března je třeba podat přihlášky na střední školy i učiliště. Mnozí už mají jasno, ale nerozhodnutých je také dost. Kam zamířit?

Střední škola není povinnost

V poslední době je sice střední škola standardem, ale studentů, kteří ani na třetí pokus nesloží maturitní zkoušku, v českém školství každý rok přibývá. „Pokud si žáci nejsou jisti svými studijními předpoklady a mají obavu, zda by maturitní studium úspěšně dokončili, doporučuji zvolit učební obor. Rozhodně stojí za úvahu varianta nejprve získání výučního listu a následně pokus o získání maturity ve dvouletém nástavbovém studiu. Navíc právě kombinace výučního listu a maturity je od zaměstnavatelů velmi žádána,“ radí Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

Řemeslo má zlaté dno

Zájem o učební obory zakončené výučním listem v posledních letech stoupá, dokonce se podařilo oživit i téměř zaniklé obory jako například kominík. Výučním listem ostatně studium nemusí končit. Po tříletém studiu se může žák pokračovat dvouletým nástavbovým studiem, zakončeným maturitou. Je však nutné předchozí vyučení v tříletém učebním oboru a také je nutné pokračovat v původní odbornosti.

Řemeslník si často vydělá více než vzdělanější kolega.

Rozmysleli jste si to?

Je možné, že absolvent učiliště zjistí, že by vlastně raději dělal něco jiného. Takoví si mohou doplnit vzdělání v jiném oboru v tzv. zkráceném studiu. Započítává se univerzální část předchozího studia a jejich výuka zaměřuje na odborné předměty nově zvoleného oboru a praxi. Pokud se vyučili v jednom oboru, mohou získat další výuční list v jiném oboru při zkráceném denním studiu už po roce.

Po kterých profesích je největší hlad?

Podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR trpí nedostatkem žáků obory sklenář, montér vodovodů a kanalizací, slévač nebo kovář. Nedostává se také pokrývačů, tesařů, klempířů, dlaždičů, hutníků, keramiků, modelářů, kameníků nebo kamnářů. Největší zájem je pak o obory instalatér, truhlář a v poslední době také o profese zahradník, podlahář a strojní mechanik. Pro dívky je perspektivním oborem například ošetřovatelství.

Řemeslník si často vydělá více než vzdělanější kolega.

Koho chtějí firmy?

Firmy podle Hospodářské komory nejvíce poptávají truhláře, tesaře, omítkáře, štukatéry, podlaháře, kamnáře, kameníky či malíře. K tomu postrádají i pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu, přetrvává vysoká poptávka po řidičích a kvalifikovaných dělnících elektrických a energetických zařízení a skladnících.

Učňů stále ubývá

Ještě v roce 2000 studovalo na řemeslnických školách 63 tisíc lidí, o 10 let později to bylo o 20 tisíc lidí méně. V aktuálním ročníku je něco málo před 35 tisíc učňů, což je asi 38 procent průměrného podílu z populace patnáctiletých, kteří přecházejí do středních škol.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.