Velký test čtyřtunových horizontálních štípačů: Tohle na dřevo platí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Velký test čtyřtunových horizontálních štípačů: Tohle na dřevo platí

Levita 4T
Levita 4T (Foto ara)

Svými rozměry i tlakem se »čtyřtunky« sice řadí k nejmenším štípačkám, ale přesto velmi efektivně zvládnou rozštípat poměrně silná polena. Uživateli tak ušetří spoustu namáhavé práce i času. Vhodné jsou především tam, kde je topení dřevem doplňkovým zdrojem tepla. Výborné uplatnění najdou také na chatách, chalupách, snadno s nimi připravíte krbové dřevo. Jejich výhodou jsou i menší rozměry a malý nárok pro uskladnění. Transport usnadňují kolečka a madlo.

Do testu jsme tentokrát zařadili elektrické hydraulické horizontální štípače se štípacím tlakem 4 tuny. Osazeny jsou jednofázovým motorem o výkonu 1500 W a zvládnou zpracovat polena dlouhá maximálně 37 cm s průměrem do 25 cm.

Jak jsme testovali

Tak jako vždy jsme hodnotili technické a dílenské zpracování stroje, jeho robustnost, snadnost obsluhy. Ale především jsme štípali. Sledovali jsme schopnost úplného rozštípnutí, přívětivost pro obsluhu a snadnost manipulace se strojem, a také bezpečnost práce. Posuzována byla i robustnost strojů a kvalita použitých materiálů. Všechny testované modely jsou pro snazší transport vybaveny pojezdovými kolečky a madlem. Všechny mají horizontálně uložený motor a také splňují požadavky pro bezpečnost práce. Ovládají se obouručně, což zabrání úrazu ruky ve štípacím prostoru. Taktéž nechybí ochranný kryt ruky u ovládací páčky.

1.místo

Levita 4T (Mountfield)  cena: 3190 Kč 

Stroj poměrně robustní konstrukce s velmi slušným štípacím tlakem. Štípací klín je ostrý a má pozvolný náběh. Zpracovávaná polena nepruží, snadno se oddělují a v loži štípače jsou stabilně usazena. Vodicí boční lišty jsou dostatečně dlouhé a kulatinu dobře přidržují. Funkci štípání hodnotíme jako velmi dobrou, stroj si poradil i se sukovitými poleny. Tlačná deska se od štípacího klínu vrací do základní polohy za pouhé 3,3 sekundy, což práci značně urychluje. Krátká dojezdová vzdálenost desky ke klínu umožňuje rozštípnutí i velmi krátkých polen. Štípač je při práci stabilní a snadno se ovládá.

Příkon motoru: 1500 W
Štípací tlak: 4 t
Max. délka špalku: 37 cm
Průměr špalku: max. 25 cm
Hydraulický tlak: 16 MPa
Rozměry d x š x v: 78 x 27 x 46 cm
Hmotnost: 37 kg Záruka: 2 roky


Výhody: dobře štípe, masivní a zvýšené vodicí lišty, ostrý klín s náběhem (špalky nepruží a neodlétávají), možnost štípání velmi krátkých špalků, jednoduchá manipulace, stabilita
Nevýhody: odvzdušňovací ventil trochu překáží při uchopení pře- Hodnocení: výborný pravního madla

2. místo

Sheppach HL 450 (Hornbach) cena: 4485 Kč

Jako jediný z testovaných modelů je vybaven aretací zdvihu pístu podle délky polena. Přítlačná deska má dojezd ke klínu 8 cm a i krátké špalky se dobře oddělují. Vodicí plechy lože jsou dostatečně dlouhé a kulatina je dobře usazena. Poměrně ostrý štípací klín polena dobře odděluje a špalky při působení tlaku nepruží. Funkci zpracování dřeva hodnotíme jako velmi dobrou. Štípací tlak je dostatečný. Obouruční ovládání umožňuje bezpečnou práci. Ovládací páka je ale umístěna příliš blízko u ochranného krytu ruku a nelze ji uchopit, pouze stlačit dolů. Druhý spínač je pro obsluhu snadno dosažitelný.

Výkon motoru: 1500 W
Štípací tlak: 4 t
Max. délka špalku: 37 cm
Průměr špalku: 25 cm
Hydraulický tlak: 16 MPa
Rozměry d x š x v: 76 x 27 x 46 cm
Hmotnost: 37 kg
Záruka: 2 roky

Výhody: dobrá funkce štípání, aretace zdvihu pístu, možnost štípání velmi krátkých špalků, poměrně ostrý štípací klín
Nevýhody:
ovládací páka umístěná příliš blízko ochranného krytu ruky – nelze uchopit, stranový výkyv – o něco

3. místo

Hecht 6370 (Hecht) cena: 4290 Kč

Při provozu je o něco hlučnější než ostatní stroje. Štípací klín není příliš dobře naostřený a zpracovávané špalky se v loži při štípání nadzvedávají. Stroj má při práci dostatečný tlak a i krátkou dojezdovou vzdálenost štípací desky ke klínu (75 mm), špalky se zcela roztrhnou. O něco delší je návratová doba přítlačné desky do základní polohy (7 s) a doba práce se tím prodlužuje. Při štípání je stroj vcelku stabilní. Stroj je z poměrně masivních materiálů, ale je znát horší dílenské zpracování. Svary jsou hrubší a nezačištěné. Štípač se pohodlně ovládá.

Příkon motoru: 1500 W
Štípací tlak: 4 t
Max. délka špalku: 37 cm
Průměr špalku: 25 cm
Hydraulický tlak: 16 MPa
Rozměry d x š x v: 76 x 26 x 47 cm
Hmotnost: 38 kg
Záruka: 2 roky


Výhody: dobrá funkce štípání, dostatečný tlak, krátký dojezd desky ke klínu, stabilní podstava
Nevýhody:
tupý štípací klín, polena při štípání pruží, delší doba návratu desky

4. místo

Proma HSP 370H (Proma) cena: 5990 Kč

Štípač s masivní trubkovou konstrukcí, která stroji zajišťuje vysokou stabilitu. Trubky také nahrazují vodicí lišty špalku, ale jsou příliš vzdálené od lože, a navíc nízko položené, takže tuto funkci v podstatě neplní. Obsluha musí více dbát na to, aby se poleno neodvalilo. Štípací klín je dostatečně ostrý a vysoký 78 mm. Při chodu motoru se ozývá dunivý zvuk, což zvyšuje hlučnost. Stroj má velmi tuhý spínač (u motoru), na který je třeba silně tlačit. Držadlo pro transport u tohoto stroje nahrazují návleky dole na trubkové konstrukci. Pro uchopení je nutné se hodně ohnout a stroj pak zvedat zbytečně vysoko.

Výkon motoru: 1500 W
Štípací tlak: 4 t
Max. délka špalku: 37 cm
Průměr špalku: max. 25 cm
Hydraulický tlak: 16 Mpa
Rozměry d x š x v: 80 x 39 x 47 cm
Hmotnost: 43 kg Záruka: 3 roky


Výhody: stabilní konstrukce, dobrá funkce štípání
Nevýhody: nestabilní usazení špalku v loži, příliš tuhý spínač, nízko umístěné úchyty pro transport, viklání čepů koleček

5. místo

Zipper ZI-HS4 (HR Technik, e-shop) cena: 4499 Kč

Stroj jsme koupili jako nový od autorizovaného prodejce nářadí Zipper. Obdrželi jsme stroj zjevně již použitý a po reklamaci, u kterého zřejmě prodejce usoudil, že je v pořádku, a prodal jej dále. Ze stroje unikal v přední části olej. Štípací klín byl tupý a deska k němu dojížděla na vzdálenost 13 cm, což představovalo nejdelší vzdálenost z testovaných strojů. Špalek se tedy nerozštípl. Vlivem tupého štípacího klínu polena více při štípání pružila a nadzvedávala se z lože špalku. Držák pojezdových koleček byl promáčklý a deformovaný. Stroj vykazoval celkovou nižší stabilitu a boční výkyv.

Příkon motoru: 1500 W
Štípací tlak: 4 t
Max. délka špalku: 37 cm
Průměr špalku: 25 cm
Hydraulický tlak: 16 MPa
Rozměry d x š x v: 76 x 26 x 47 cm
Hmotnost: 42 kg Záruka: 2 roky


Výhody: poměrně tichý chod motoru
Nevýhody:
stroj prodán jako nový po reklamaci, tupý klín, dlouhá dojezdová vzdálenost tlačné desky ke klínu, polena se nerozštípnou a při štípání pruží, únik oleje, nižší stabilita



Přečtěte si
František Klapal
2. 8. 2022 • 22:57

Tak taková mašina by se mi líbila. Mám na zahradě něco velice podobného, jen teda v menším měřítku. Můžu vám ale říct, že takový štípač může být i pěkně nebezpečný. Právě z tohoto důvodu při práci s ním raději nosím všemožné ochranné pomůcky, které mám z https://www.uvex-safety.cz/

koliaska
25. 2. 2022 • 14:06

Manžel jednu dobu přemýšlel nad tím, že by něco takového pořídil. Nakonec z toho ale sešlo a dřevo štípá manuálně. Jen teda jeho skladování pořád nějak nemáme vyřešené. Zatím ho zakrýváme takovou plachtou, kterou máme z http­s://ww­w.pe­placht­y.cz­/zakry­vaci-plachty/ ale to není úplně ideální řešení.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.