Co je co na Svatováclavské koruně? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Co je co na Svatováclavské koruně?

Korunovační klenoty uvidíte na Pražském hradě ze všech stran - a zdarma.
Korunovační klenoty uvidíte na Pražském hradě ze všech stran - a zdarma. (Alexandr Malachovský)

Do úterka jsou ve Vladislavském sále Pražského hradu vystaveny korunovační klenoty. Největší pozornost vždy poutá svatováclavská koruna, kterou Karel IV. nechal zhotovit pro svoji korunovaci českým králem. Podívejte se, co je co na tomto symbolu české státnosti.

1/Safír chrpové barvy
Je pouze vyleštěn, zachován je původní valoun. Vodorovné provrtání nesouvisí s usazením v koruně, už dříve byl součástí jiného šperku. Největší na koruně, světově úctyhodný drahokam. Váhu má až 290 karátů.


2/Dva spinely
Mají rubínovou barvu, pravý kámen je opracován do osmiboké destičky, levý do pravidelného čočkovce. Pravý kámen má 98 karátů, levý asi 84 karátů. Přesněji nelze určit, nejsou totiž známy třetí rozměry kamenů vzhledem k zasazení. Korunu nikdo nerozebíral.

3/Valoun rubínu
Uprostřed lilie je lehce opracovaný rubín, jako drahokam však spíše podřadné úrovně. Je protkán sítí trhlinek, je tzv. červivý, což ale zajímavě odráží světlo. Jde o rourky po jiném nerostu, odstraněném louhem. 4/Dva almandinspinely
Po stranách rubínu v listech lilie, mají malinovou barvu a jsou bez kazu. Jsou vyleštěny do tabulek se skosenými hranami.

5/ Rubín-spinel
V horním listu lilie je kámen srdčitého tvaru, skvost a nejkrásnější červený drahokam na koruně. Váha 95 až 105 karátů.

Více si můžete přečíst v tištěném nedělním deníku Aha!Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.