Jak se rodilo Československo

Československo se nerodilo lehce, v té době Evropu zmítala velká válka, první světová, v jejíchž bojích zahynulo na 16 milionů lidí. I na frontě bojovali Čechoslováci o samostatnost národa. Co předcházelo vyhlášení samostatnosti?
Jedním z důležitých aktů byla tzv. Tříkrálová deklarace, vyhlášená 6. ledna 1918. Šlo o prohlášení generálního sněmu českých poslanců říšské rady, zemských sněmů historických českých zemí se spoluúčastí představitelů české kultury.
V dokumentu, na němž se domluvili v Grégrově sále Obecního domu, požadovali autonomii pro Čechy a Slováky a jejich spojení v jeden státní celek v rámci Rakousko-Uherska. Vláda monarchie text coby velezrádný zkonfiskovala. Ovšem i tak šlo o veledůležitý krok na cestě k samostatnosti a nezávislosti na Rakousko-Uhersku. Rašínův textZnění poslanecké deklarace vypracoval dr. Alois Rašín, jenž byl ještě rok předtím ve vězení. Text obsahoval tři klíčové formulace.
1) Příští mír může být s trvalým úspěchem uzavřen jenom od národa k národu, mezi legitimovanými a řádnou demokratickou volbou k jeho zastupování zvolenými poselstvy.
2) Mírová ujednání mohou být dílem jen národů samých a toliko ve společném díle národů mohou být vyrovnány veškeré válečné křivdy.
3) Spojení s bratrskou větví slovenskou v samostatný život politický, hospodářský a kulturní ve vlastním samostatném státě československém.
Co předcházelo deklaraci?8. listopadu 1917 schválil druhý všeruský kongres dělnických a vojenských sovětů výzvu národům světa k uzavření míru. O dva dny později vyšel v Rakousko- Uhersku Dekret o míru, v Brestu pak byla zahájena mírová jednání. Rusové navrhovali, aby právo na sebeurčení národů bylo rozhodnuto lidovým hlasováním. Ministr hrabě Ottokar Czernin z Chudenic odpověděl, že státní příslušnost národů, které nemají státní samostatnost, musí být řešena v rámci ústavy celků, v nichž žijí. Na toto prohlášení zareagovali čeští poslanci Tříkrálovou deklarací.