Pečuje o ženu po mrtvici: Plná moc poště nestačí

O vážně nemocnou partnerku pečuje Pavel Blín (48) z Teplic. Protože paní Petra (41) po mrtvici nemluví, ani nepíše, zastupuje ji na úřadech na základě notářsky ověřené plné moci. Všude ji respektují, problémy má jen na poště.
„I když v notářském zápisu stojí, že jménem Petry mohu jednat na všech úřadech, zdravotnických zařízeních, a mohu nakládat s jejím účtem a penězi, na poště mám neustále problémy,“ stěžuje si. Na rozdíl od ostatních úřadů, kterým většinou stačí do plné moci nahlédnout, vyžaduje pošta pokaždé po panu Pavlovi kopii, kterou si musí opatřit na vlastní náklady.
Protože nechtěl vydávat další a další peníze za kopie, pořídil si Průkaz příjemce, který vydává přímo pošta. Ani ten ale není zadarmo a navíc má časově omezenou platnost. „Bohužel se mi stalo, že ani s těmito dvěma doklady jsem nedostal peníze nebo dopis od notáře, který partnerce oznamoval úmrtí v rodině. Oboje bylo určeno výhradně do vlastních rukou,“ řekl Pavel Blín.

Nereálná rada pošty
Mluvčí České pošty Ivo Vysoudil uvedl, že při vyzvednutí zásilky v zastoupení je potřeba předložit průkaz zmocněnce nebo kopii plné moci, kterou si pošta ponechává jako doklad. „V případě, že odesílatel ale zvolil doplňkovou službu Do vlastních rukou výhradně jen adresáta, není možné zásilku či poukázanou peněžní částku vydat nikomu jinému vzhledem k tomu, že smlouvu s Českou poštou uzavírá odesílatel,“ vysvětlil Vysopudil.

Dodal, že adresátovi v takovém případě doporučují kontaktovat odesílatele. To ale podle Pavla Blína nejde pokaždé, protože ne vždy se na poště dozví, od koho zásilka přišla. „To, zda mi to prozradí, je totiž jen na dobré vůli úřednice,“ dodal Bím s tím, že už i takovou variantu vyzkoušel.