Sníh chrání i ohrožuje

V zimě zahrada odpočívá, v ideálním případě pod sněhem, ale to neznamená, že nepotřebuje naši pomoc a pozornost. Co nesmíte zanedbat, abyste na jaře nelitovali?
Sníh
Sněhová pokrývka sice rostliny chrání před mrazem, ale může také polámat větve stromů. Pokud je vrstva sněhu příliš velká, sklepněte ji.
Keře
Některým choulostivým keřům sníh nestačí, pokud se čekají velké mrazy, zabalte je to jutových pytlů, nebo obalte chvojím, nebo geotextilií. Je však potřeba, ale měly i přístup vzduchu. Pořádek
V zimě vypadají zahrady pustě, ale nemusejí vypadat zanedbaně. Posbírejte odumřelé rostliny, hromady větví, ukliďte opěry a tyče z neupravených záhonů, vyčistěte přenosné nádoby.
Trávník
Na namrzlý nebo rozmoklý trávník zbytečně nevstupujte, ošklivé šlápoty by na něm zůstaly až do jara. Označte si ale místa, která jsou nejvlhčí, na jaře je budete muset ošetřit. Jezírko
Pokud máte jezírko »živé«, jsou v něm ryby a rostliny, musíte pravidelně prorážet led. Pokud chcete bránit zamrznutí, položte na hladinu starý míč, bude v poryvech větru narušovat škraloupy ledu.
Sypejte ptáčkům
Teď se jim můžete odvěčit za hubení škůdců. Co může krmení obsahovat? Slunečnici, proso, konopí, mák, lněné semínko i řepku. Zvláště tučná slunečnicová semena jsou spolehlivým zdrojem energie. Můžete také použít drcená jádra ořechů i ovesné vločky, maličké kousky syrového masa, strouhanou mrkev, a samozřejmě přírodní, neslané a neškvařené sádlo nebo lůj.