Unikátní vánoční příloha | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 27. února 2024

Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír

Unikátní vánoční příloha

Staré zvyky mají svůj půvab a nemělo by se na ně zapomínat.
Staré zvyky mají svůj půvab a nemělo by se na ně zapomínat. (shutterstock.com)

Svátky pokoje, rodiny a lásky. Vánoce. V hlavní roli by neměla být hromada dárků pod stromečkem. Nezapomeňte na tradice, zvyky i pověry. Vaše děti i vnoučata si zaslouží vědět víc. A když k tomu přidáte špetku tajemna, užijete si sváteční dny intenzivněji.

O Štědrém dnu měli naši předkové napilno. Dodnes se traduje mnoho pověr a rad, které je třeba dodržet, aby příští rok byl úspěšný. Nebo přinejmenším aby rodinu nepotkalo nic špatného.

*Ráno na Štědrý den se má celá rodina umýt v potoce nebo u studně, aby byli všichni celý následující rok zdraví a silní.

*Preventivní účinek mělo běhání ve sněhu naboso – chodidly do těla pronikne imunita proti všem nemocem.

*Bosou nohou se šlapalo těsně před večeří na sekeru ležící na zemi – mělo to pomoci proti revmatismu.

*Kosti od večeře se pak dávaly k ovocným stromům, aby dobře rodily. Podle tradice mělo být na stole devět druhů pokrmů.

*Na Štědrý den se nejdříve musela sníst lžíce hrachu, aby byla hojná úroda, a dlouhé nudle v polévce zase symbolizovaly vymodlené dlouhé klasy žita. Zbytky štědrovečerní večeře se zakopaly do půdy, aby byla úrodná. Věřilo se také, že sníte-li na Štědrý den o večeři kousek okoralého chleba, bude se vás držet štěstí.

*Tento sváteční den platil zákaz mletí obilí, vylévání vody na dvůr, vynášení popela či rychlého vstávání od stolu. Stejně tak předení, navíjení, tkaní, šití atd. – to byly pověrečné zákazy vysvětlované ohledy k duším.

*Platil zákaz hlasitého hovoru, smíchu – rušil by se klid mrtvých. Také nebylo radno vstávat od večeře, případně nechat viset vyprané prádlo. Tyto zdánlivě nevinné skutky mohly do rodiny přivést smrt.

*S tolovníci omotávali nohy řetězem, aby rodina držela pohromadě

*Dříve se štědrovečerní stůl po večeři nikdy neuklízel, zbytky se někdy nechávaly až do svatého Štěpána.

*Jídlo, většinou polévka, se servírovalo i na místo, kde sedával ten, kdo zemřel v minulém roce.

Staré zvyky mají svůj půvab a nemělo by se na ně zapomínat, ovšem pro zachování duševního zdraví je doporučeno brát je opravdu jen jako kolorit Vánoc. Přílišné lpění na různých věštbách je totiž samo tradicí, která může zkazit nejen Štědrý den. Vánoce nejsou Dušičky a hrobová atmosféra jim nesvědčí.

V galerii naleznete unikátní vánoční přílohu, kterou můžete mít stále u sebe.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.