Zeman pověřil Babiše: Tady máš vládu, Andreši! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. srpna 2022

Svátek slaví Helena, zítra Ludvík

Zeman pověřil Babiše: Tady máš vládu, Andreši!

Tady to máš, Andriši!
Tady to máš, Andriši! (Foto: Jakub Poláček)

Premiérské křeslo přistrčil včera Andreji Babišovi (63) prezident Miloš Zeman (73): pověřil jej totiž sestavením vlády. A nevypadal u toho vůbec dobře. Byl unavený, chytal se stolečku a dokonce se mu povedl přeřek, když zkomolil jméno a příjmení Babiše a vyšel mu z toho Andreš.

Prezident předal pověření Babišovi během tiskové konference na zámku v Lánech. Podle Zemana je totožné s tím, které coby novopečený premiér dostal v roce 1998 od Václava Havla (†75). „Jsem rád, že mohu učinit první krok k sestavení stabilní vlády,“ okomentoval své rozhodnutí.

„Tímto prvním krokem je tradičně to, že prezident republiky pověřuje politickou osobnost, vítěze voleb, jednáním o sestavení vlády,“ pokračoval prezident. Uvedl také, že jeho předchůdci v úřadu vyžadovali, aby měl možný budoucí premiér podporu Sněmovny. „Rozhodl jsem se, že Andreje Babiše žádným takovým omezením svazovat nebudu,“ řekl k tomu Zeman.

Prezident Miloš Zeman (73)

Úspěšný podnikatel

Prezident vyjmenoval 4 důvody, proč se rozhodl pověřit právě Babiše. Tím hlavním bylo, že jeho hnutí vyhrálo volby s velkým náskokem. Pro Zemana hrálo roli i to, že se jedná o úspěšného podnikatele, který platí daně v Česku, vybudoval „úspěšné politické hnutí“ a také dovedl státní rozpočet k přebytku. Jen si posteskl, že to bylo na úkor českých investic. „O tom se ale možná budeme moct bavit další 4 roky,“ řekl Zeman.

Je to pocta

Babiš prohlásil, že je to pro něho čest a je rád, že prezident dodržel svůj slib. „Pro naše hnutí je to určitě velký den, jsem poctěn, že mě pan prezident pověřil jednáním sestavení příští české vlády,“ řekl miliardář. Toho prý mrzí postoj ostatních politických stran, kteréís ním odmítají vytvořit koaliční vládu. Bude se prý snažit vytvořit menšinový kabinet. „Vláda má být složená nejen z politiků, ale i z expertů,“ dodal.

Kalousek chce zdržovat

Zablokovat volbu předsedy Sněmovny chce končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (56). To by znamenalo, že současná vláda Bohuslava Sobotky (45, ČSSD) by neměla komu předat demisi a zůstala tak u moci. I tohoto tématu se dotkli na tiskovce šéf ANO Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem. „Je to velké neštěstí, že pan Kalousek je ještě v politice. Mysleli jsme si, že si bude užívat peníze, které poctivě vydělal,“ řekl Babiš a dodal jedním dechem: „Doufám, že předsedové stran jeho destrukční a nezodpovědný apel nevyslyší.“

Kalouska nešetřil ani prezident.„Pokud by chtěli tuto volbu blokovat, je to ubohé… U pana Kalouska jsem nikdy nepředpokládal., že je to gentleman,“ prohlásil Zeman. Předsedou Sněmovny by měl být podle Babiše jeho spolustraník Radek Vondráček (41).

Přečtěte si
-bello-
1. 11. 2017 • 22:19

Pan prezident vypadal ve skutečnosti, že je těžce " pod vlivem " A ž Babiš hospodařil na úkor investic ?Co to pan prezident povídá! Dyť Babiš " investoval " ! Co je asi tak Čapí hnízdo?Anebo korunové dluhopisy ?

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.