Raritní odchov liánovce kapského: Extrémně jedovatý! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. srpna 2022

Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard

Raritní odchov liánovce kapského: Extrémně jedovatý!

Mládě liánovce.
Mládě liánovce. (Foto pro Aha!: Martin Smrček)

Z úspěchu evropského měřítka se raduje královédvorská zoo. Odchovává deset mláďat jednoho z nejtenčích hadů na světě, liánovce kapského. Je zajímavý nejen vzhledem, ale i schopnostmi.

Africký druh hada je mimořádně štíhlý, aby se mohl pohybovat mezi větvemi, kde tráví většinu života. V dospělosti má v průměru maximálně dva a půl centimetru. Zajímavý je i jeho zrak. Díky svým zorničkám ve tvaru klíčové dírky ovládá jako jediný had tzv. binokulární prostorové vidění podobně jako lidé. „Zachytí i nepohybující se kořist,“ uvedl zoolog Pavel Moucha. Při chovu liánovce je nutná velká opatrnost. Proti uštknutí, které způsobuje rozklad krve, není protijed. Jedinou záchranou před smrtí, která přichází do pár dnů, je transfuze.

Přezdívají mu vinný had
Ve volné přírodě se liánovec vyskytuje v jižní Africe, kde mu místní lidé říkají vinný had. S jeho kousnutím mají zkušenosti zejména sběrači révy, kterou se rád proplétá. Dorůstá délky až dva metry a dožívá i 15 let. Živí se žábami, ptáky a ještěrkami.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.