Dnes je Den boje proti prokrastinaci...Oslavte ho až zítra!

Prokrastinace je sice cizí slovo, ale známe ho všichni. Zabíjení času a odkládání povinností na později je totiž úplně běžná věc. A dnešní doba plná sociálních sítí a rychle dostupné zábavy tomu jen nahrává. Podle psychologů je to ale nemoc, kterou můžete překonat.
Když volíme mezi důležitými činnostmi A nebo B, máme podle psychologů tendenci utéct k nedůležité činnosti C. Studenti najednou místo psaní diplomky myjí okna, na která jak je rok dlouhý nesáhli, pracovníci v kancelářích místo excelových tabulek sledují hrající si kočičky na Facebooku, nebo si jdou uvařit další kafe, přestože jim už kvůli kofeinu srdce bije jako kolibříkovi.
A problémy se tak jenom množí. Prokrastinace je přitom nebezpečná. Spolu s ní se v člověku hromadí bezmoc a stres, a čím méně času na něco máte, tím větší tlak prožíváte a máte tendenci prokrastinovat víc a víc.
Takhle ji přemůžete
Zničte žrouty času – odpojte internet, zamkněte ovladač televize a vypněte rádio. Noviny nevadí. Číst je dokola zas a znovu vydržíte jen chvíli.
Slibte si odměny – za splnění, třeba jen dílčích úkolů, si stanovte odměny, které vás k práci nalákají. Odměnou ale nikdy nesmí být žrouti času.
Rozsekejte úkol na menší – úkol rozdělte na menší kroky, které snadno zvládnete. Zeptejte se, co byste mohli udělat během 30minut, abyste úkol posunuli někam dál. Pěkně jeden kousek po druhém.
Nebuďte perfekcionisty – neztrácejte čas vymýšlením toho, proč je úkol nad vaše síly a proč ho nezvládnete na sto procent. Je daleko lepší udělat ho na 80 % a včas, než ho neudělat vůbec.
Přijměte zodpovědnost – nevsázejte na to, že vám kolegové v práci nakonec pomůžou.
Léčba
Prokrastinace je podle psychologů nemoc. Pokud se vám zdá, že jí trpíte i vy, ničí vám život a chcete se jí zbavit, zkuste Poradnu pro léčbu závislostí 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Léčí ji tu po boku alkoholismu, drog a závislosti na internetu.
Kdy pomáhá?
Podle odborníků může mít liknavost i pozitivní vliv. Chrání třeba proti unáhleným rozhodnutím (ráno moudřejší večera) a v tvořivém procesu umožňuje získat nadhled.
Desatero rad pro »flákače«:
1. Odpočinek je půl zdraví.
2. Co nemusíš udělat dnes, odlož na pozítří a získáš den volna.
3. Věc, která se do deseti dnů nevyřeší sama, nezasluhuje dále tvoji pozornost.
4. To, že pracují jiní, ještě neznamená, že máš pracovat i ty.
5. Ztracenou chuť do práce nikdy nehledej!
6. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.
7. K práci se vždy stav tak, aby si i ostatní měli kam stoupnout.
8. Pokud ti slabě platí, nemůžeš silně pracovat.
9. Pracoviště není kosmetika. Proto se tam nezdržuj celý den.
10. Práce se neboj a klidně si k ní i lehni.