Rekonstrukce železničních budov v Česku: 8 miliard do nádraží! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 8. února 2023

Svátek slaví Milada, zítra Apolena

Rekonstrukce železničních budov v Česku: 8 miliard do nádraží!

Na vlak zde čekali i Thomas Alva Edison či Charlie Chaplin.
Na vlak zde čekali i Thomas Alva Edison či Charlie Chaplin. (Foto Aha! – Martin Přibyl, ara)

Zašlé a špinavé špeluňky na nádražích budou už brzy minulostí. Správa železniční dopravní cesty chce po celém Česku opravit na stovku nádražních budov za 8,4 miliardy korun. Nového kabátu se tak dočká třeba nádraží v Břeclavi, Plzni nebo v Praze.
Správa počítá, že opraví nádražní budovy po celé republice mezi roky 2017 až 2022. Kromě rekonstrukce chce pro objekty najít další využití. „Provoz železnice se centralizuje a je řízen dálkově, na druhou stranu ale ze stanic mizí výpravčí. Není proto možné nádraží pouze opravit a nechat je nevyužitá,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (58, za ANO).
Před správou podle něj stojí velký úkol. A už se i rodí první nápady. Například v Prostějově by měli mít na nádraží služebnou policisté, v Teplicích zase uvažují o přesunu finančního úřadu.

Praha
Cena oprav: 945 milionů korun
Co je v plánu: Dokončení rekonstrukce hlavního nádraží po předchozím majiteli, oprava reprezentativních prostor Fantovy budovy, administrativní zázemí.
Hlavní secesní budova se začala stavět v roce 1901 podle návrhu Josefa Fanty. Původně byly pokladny umístěny v místech dnešní Fantovy kavárny, a už od začátku bylo nádraží projektováno tak, aby měli cestující co největší komfort. V salonku pro významné osobnosti čekal na vlak i vynálezce žárovky Thomas Alva Edison či herec Charlie Chaplin.

Plzeň
Cena oprav: 325 milionů korun
Co je v plánu: Rekonstrukce hlavní budovy hlavního nádraží, modernizace a zajištění bezbariérového přístupu.
Výpravní budova se začala stavět v roce 1907 podle návrhu architekta Rudolfa Štecha. Ten ji pojal jako secesní budovu a její stavbu i financoval. Zadlužil se a nakonec se oběsil. Nádraží bylo těžce poškozeno během amerického bombardování Plzně za druhé světové války. Po komunistickém převratu se jmenovalo po prezidentu Klementu Gottwaldovi.

Ostrava
Cena oprav: 64 milionů korun
Co je v plánu: Oprava hlavní budovy stanice Ostrava-Vítkovice, zajištění většího komfortu cestujících.
Nádraží se otevřelo veřejnosti v roce 1964. Hlavní budovu navrhl architekt Josef Danda. Ta je postavená v tzv. bruselském stylu, který byl typický pro architekturu v Československu v 50. a 60. letech minulého století. Je považována za jedno z nejlepších provedení tohoto stylu u nás.

České Budějovice
Cena oprav: 165 milionů korun
Co je v plánu: Celková rekonstrukce budovy, bezbariérový přístup, zvýšení komfortu cestujících.
Nádraží slouží v téměř nezměněné podobě cestujícím od roku 1908. Jeho architektem je Gustav Kulhavý, který jej navrhl jako novorenesanční s prvky secese. Nádraží bylo za druhé světové války poškozeno bombardováním, hlavně jeho jižní křídlo. Chlubí se také tím, že zde přespal Tomáš Garrigue Masaryk.

Havířov
Cena oprav: 94 milionů korun
Co je v plánu: Rekonstrukce hlavní budovy, zateplení, oprava instalací uvnitř budovy, bezbariérový přístup.
S výstavbou nádraží se začalo v roce 1964 podle návrhu architekta Josefa Hrajsemnou. Podobně jako v Ostravě je i havířovské nádraží postavené v bruselském stylu a jeho stavba trvala pět let. Vchod dříve zdobila brutalistní plastika Směrník, která ale byla v roce 2014 sundána. Ozdobou je nyní skleněná mozaika od Vladimíra Kopeckého o rozloze 65m².

Další nádraží k rekonstrukci:
Praha-Smíchov 160 milionů Kč
Znojmo 88 milionů Kč
Cheb 149 milionů Kč
Liberec 119 milionů Kč
Most 146 milionů Kč
Jihlava 65 milionů Kč
Kralupy nad Vltavou 72 milionů Kč
Beroun 55 milionů Kč
Letohrad 30 milionů Kč
Kojetín 50 milionů KčPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.