Když se petrolejáři handrkují o zdražení ropy...Jízda pod třicet nekončí!

Něco tu nehraje. Letní motoristická sezóna je v plném proudu, ceny u čerpacích stanic se ale drží podezřele nízko. Benzin i nafta klesly v červenci v průměru pod 30 Kč za litr a podle odborníků to tak ještě nějakou dobu vydrží.
„Že by už?“ mohli se v minulém týdnu ptát mnozí řidiči. Litr naturalu totiž podražil, v průměru se prodával za 29,55 koruny za litr. Mohlo se tak zdát, že loňská dohoda ropného kartelu OPEC omezit v polovině letošního roku produkci, se tak naplnila. Tím by strategická surovina zdražila a nám benzin i nafta také.
„Výkyvy cen jsou pravděpodobné. Setrvalý růst cen ropy a tedy i významnější zdražení pohonných hmot však neočekáváme,“ uklidňuje analytik ČSOB Petr Báča.
Trhají partu
Ani Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu zdražení neočekává. „Ropa se letos na zamýšlených 65 dolarů za barel nedostane. Je jí stále dostatek a z dobrých zdrojů,“ říká Loula.
Jen pro představu. Minulý týden severomořský Brent obchodoval za 52,3 dolarů za barel, americká ropa WTI pak za 49,33 dolarů. Za to, že ropy je dostatek, může Libye a Nigérie. Ač jsou obě země členy OPEC, k dohodě se nepřipojily. Případný výpadek produkce jsou připraveni okamžitě pokrýt také američtí těžaři.
Koruna posiluje
Češi teď mohou být rádi za korunu. Ta k dolaru posiluje a tlumí tak případné cenové skoky cen ropy. Případné zdražování brzdí také silná konkurence na domácím trhu. V Česku je totiž na čtyři a půl tisíce benzinek!
Jenže i tak zůstává vliv cen ropy rozhodující.
Zamávat by s nimi mohlo například ještě větší napětí mezi Spojenými státy a Ruskem, nebo mezi Saudskou Arábií a Íránem. „To jsou faktory, co by klidně vše mohly za dva týdny zvrátit,“ upozorňuje Loula.