Odborníci varují: S uchošťoury opatrně! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 2. dubna 2023

Svátek slaví Erika, zítra Richard

Odborníci varují: S uchošťoury opatrně!

S uchošťoury opatrně!
S uchošťoury opatrně! (iStock)

Pokud si někdo chce vyčistit uši, chápe se skoro automaticky vatových tamponů, namotaných na tyčince. Právě ty jsou ale důvodem mnohých poranění ucha, zvláště u dětí.  Víte, jak si správě čistit uši?

Ohrožují dětská ouška
Podle studie lékařů z nemocnice Wexner Medical Center při Ohio State University jsou zranění při čištění uší tampony tak běžná, že kvůli nim navštíví pohotovost denně v průměru 34 dětí. Údaje z pohotovostí ukazují, že v letech 1990 až 2010 došlo k 263 tisícům poranění uší, které způsobilo použití vatového tamponu. V 77 % procentech případů děti manipulovaly s bavlněným tamponem samy a nejčastějším zraněním byla perforace bubínku.

Vatové tampony ucho nevyčistí
»Uchošťoury« neboli vatové tampony ucho důkladně nevyčistí, jen zatlačí mazovou zátku ještě hlouběji. Důsledkem toho mohou být »zalehlé« uši, zhoršené slyšení, svědění zvukovodu, ale i zánět.

Odborníci doporučují vyčistit uši maximálně cípem látkového ubrousku, ale rozhodně do zvukovodu nezasunovat vatové tyčinky, ani jiné předměty.
Obecně by se čištění umytí uší nemělo provádět příliš často, protože může způsobit infekci.

Jak vyčistit uši bezpečně?

* Vlastním malíčkem
Nejjednodušší způsob, který doporučují i lékaři.
Rozměry prstu znemožňují zranění bubínku i zatlačení mazové zátky příliš hluboko.

*Olejem nebo heřmánkovým odvarem
Tekutinu nabereme do kapátka a nakapeme do ucha několik kapek. Počkáme tři až pět minut, až maz v uchu zvláční. Pak vypláchneme ucho znovu, vlažnou vodou. K výplavům se hodí například olivový olej.

* Sprejem
V lékárně je možné koupit různé spreje na čištění uší, ale před jejich použitím je lepší poradit se s odborníkem. Spreje mohou narušit samočisticí schopnost ucha.

Ušní maz je nezbytný pro ochranu ucha před prachem, mikroorganismy a jakoukoliv jinou cizí látkou, která by mohla vstoupit do zvukovodu, a způsobit tak nějaké poškození. Proto uši čistěte jen v nutných případech.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.