Padáte na ústa? Máte kruhy pod očima? 5 podmínek opravdu kvalitního spánku

Není to žádná světoborná rada. Na jarní únavu je opravdu nejúčinnějším receptem dostatečný a kvalitní spánek. Důležité je přitom obojí. Víte, že i dospělý člověk musí spát sedm až osm hodin denně? A že pokud je stráví na gauči při zvuku televize, příliš energie z toho nenačerpá? Spánek, při němž tělo opravdu regeneruje, má pět důležitých podmínek.
1. Kvalitní postel
Kvalitní postel, to je nejen rám lůžka, ale také kvalitní rošt a matrace, dohromady nerozlučná trojice. Musí si navzájem rozumět. Velikost lůžka vybírejte podle své výšky. Jednoduše vypočítáte potřebnou délku postele tak, že ke své výšce připočítáte 25 cm. Na šířce nešetřete, jeden člověk potřebuje minimálně 90 cm. Matrace pak musí odpovídat vaší tělesné hmotnosti a případným zdravotním omezením, jakými mohou být bolesti pohybového aparátu či alergie. Rošt vybírejte podle matrace, ideálně za asistence odborníků.
2. Chladněji a vyvětráno
Velmi důležité je pro kvalitní spánek prostředí, v němž spíte. V ložnici by měl být alespoň relativní pořádek, aby chaos nerušil odpočinek. Ložnici před spaním také vyvětrejte a nepřetápějte. K pohodovému spánku stačí v této místnosti teplota 18 až 20 stupňů Celsia. Snažte se udržovat tuto místnost v čistotě, s vlhkostí vzduchu v průměru 50 %. Lůžkoviny nezastýlejte a pravidelně měňte. Zamezíte tak nežádoucímu množení roztočů.

3. Tma a ticho
Tyto dvě věci mají obrovský vliv na to, s jakou náladou a s jakým množstvím energie se ráno probudíte. Ticho z logického důvodu, ale proč je nutná tma? Umožňuje tvorbu důležitého hormonu melatoninu, který dodává tělu pocit svěžesti po probuzení. Ten působí jako významný antioxidant a chrání tělo před stresem. Tvoří se právě za tmy, jeho produkce je nejvyšší kolem půlnoci a přetrvá až do svítání. Pokud tedy vaše práce obnáší noční služby, na denní spánek si poctivě zatáhněte závěsy, abyste tělu vytvořili iluzi noci.

4. Příjemné materiály
Ty jsou důležité nejen při výběru matrace či lůžkovin, tedy povlečení, prostěradel atd. Trendem jsou ty přírodní, které nabízejí lidskému tělu pohodlí, možnost dýchat, pohlcují vlhkost. Pozornost věnujte také výběru nočního oděvu – pyžama. Pokud nesnesete spát nazí, spěte v pohodlných, volných „modelech“, které neškrtí, nekoušou, nikde vás ve spánku neomezují, není vám v nich příliš teplo.

5. Správná ložnice
Podmínkou toho, jak dobře se vyspíte, je i zařízení ložnice. Pokud máte potíže se spánkem či usínáním, možná za to mohou příliš křiklavé barvy na stěnách, v ložnici by měly být spíše tlumené odstíny, které zklidní mysl, zejména tóny hnědé. Lůžko by mělo být situováno tak, abyste měli hlavu u stěny, což zajistí větší pocit bezpečí, než bude-li „hlava“ postele u dveří nebo v prostoru. V této místnosti nemá co dělat televize, počítač ani mobilní telefon. Elektronika plnohodnotný odpočinek rovněž ruší.