První česká bronzová hrdinka z paralympiády Běla Třebínová: Znovu už neochrnu!

Měla jen vyplavat pro Česko účastnické místo v Riu. Nakonec návrat Běly Třebínové (40) do závodního bazénu skončil její šestou paralympijskou medailí. V pondělí si doplavala pro bronz – vůbec první českou placku z Brazílie.
S plaváním začala v devíti letech, ale v patnácti musela trénink přerušit. Důvodem byla chronicky nemocná páteř. Běla se pomalu smiřovala s ochrnutím, které přišlo po operaci v roce 1999. „Byla nevyhnutelná,“ říká rodačka z Náchoda, která přesídlila do Českých Budějovic.
Vyhrálo plavání
Při následné rehabilitaci sledovala paralympiádu ze Sydney a dostala nový impulz. Sportovat navzdory svému postižení. Před stolním tenisem dostalo přednost plavání a už v roce 2001 vyhrála první medaile na ME. „Nejhorší bylo zvyknout si, že nohy nedělají, co by dělat měly. Druhá půlka se táhne za vámi a vy se s ní musíte naučit spolupracovat,“ prozradila před časem v rozhovoru pro Deník s tím, že cit pro vodu se ale zapomenout nedá. Ani přes takový hendikep.
Bojovnice
Rozhodnutí to bylo skvělé, což potvrdil i pondělní nejkratší sprint volným způsobem. „Jsem moc šťastná a doufám, že odteď začnou medaile cinkat všem,“ radovala se plavkyně, která závodí v kategorii S5. Je paraplegik, navíc má i nemocné klouby v ramenou. Nestěžuje si, bojuje. I když na ni občas padne splín. „Člověk se s tím vyrovnává dnes a denně. Třeba když mě sníh uvězní na dlouhé dny doma,“ vyprávěla česká hrdinka z Ria, bronzová Běla Třebínová. Hrdinka z vozíku.
Je přesvědčená, že tentokrát to bude už poslední paralympiáda. A také poslední velký závod. Běla Třebínová se chce věnovat jen práci, rodině a koníčkům. Již žádné trénování v deseti stupních ve venkovním bazénu.
V něm se českobudějovická plavkyně musela připravovat kvůli rekonstrukci krytého bazénu. „Voda je šíleně studená,“ postěžovala si během přípravy Deníku.
V Riu ji ještě čeká stovka volným způsobem, padesátka znak a dvousetmetrová polohovka. Až to skončí, už bude mít čas na oblíbené detektivky, vaření a vyjížďky na handbiku (speciální kolo na ruční pohon). „Manžel jede vedle mě na kole, syn před námi a já jsem zkrátka ta brzda rodiny,“ říká mamka dvanáctiletého Honzíka.