Ministryně Marksová volá obce k odpovědnosti a hrozí pokutami: Byt musí dostat každý!

Nikdo by neměl zůstat proti své vůli na ulici či v ubytovně. Alespoň trochu slušné bydlení mu totiž už v druhé polovině příštího roku bude muset zajistit město či obec. Podle návrhu nového zákona o sociálním bydlení o něj bude moci zřejmě od října 2017 požádat až 680 tisíc lidí.
Už žádné kšeftování s chudobou či předražené hrůzné bydlení rodin s dětmi na ubytovnách. Po mnoha sporech se zrodil zákon o sociálním bydlení, který nyní sbírá připomínky a vláda ho projedná v říjnu či listopadu. „Je ostuda, že Česká republika ještě nemá zákon o sociálním bydlení,“ řekla nedávno na setkání s lidmi bez domova Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).
680 tisíc žádostí?
Ministerstvo počítá s tím, že nárok získat sociální bydlení bude mít asi 680 tisíc lidí, z toho je téměř 167 tisíc dětí. Požádat totiž bude moci ten, kdo za bydlení platí neúnosně mnoho a nezbude mu na živobytí. A k tomu je nutné připočíst asi 118,5 tisíce lidí, kteří už střechu nad hlavou ztratili a žijí na ulici či v ubytovnách.
Strach z pokut
Obce děsí milionová pokuta, pokud zákonu nevyhoví. Uvažuje se tak o přechodném období, kdy ještě pár let bude mít obec na opatření sociálního bytu nikoliv půl roku, ale rok od chvíle, kdy žadateli vznikl nárok. A s pokutami to zpočátku také prý nemá být tak žhavé.
Současně se zákonem se zruší i doplatek na bydlení, tedy dávka, z níž žili »obchodníci s chudobou« na ubytovnách. Omezí se i skupina lidí s nárokem na příspěvek na bydlení.
Komu má zákon pomoci
*lidem v sociálně vyloučených lokalitách
*osobám žijícím v nevyhovujících podmínkách
*těm, kteří odcházejí z ústavní péče
*handicapovaným
*seniorům
*neúplným rodinám, kterým hrozí ztráta bydlení
*rodinám s nízkými příjmy nebo nemocnými dětmi
*příjemcům dávek na bydlení
*nezaměstnaným
*dlouhodobě nemocným
Tři stupně bydlení:
1. Krizové bydlení
První stupeň, určený pro lidi bez domova či v ohrožení života. Zajistit ho mají azylové domy a rodiny tu zůstanou nejdéle půl roku, než jim obce přidělí sociální bydlení.
2. Sociální byty
Jednodušší běžné městské byty, určené pro rodiny s dětmi, které ztratily střechu nad hlavou. Povinně sem bude docházet sociální pracovník.
3. Dostupné bydlení.
Běžný byt s nájmem nižším než komerčním, hlavně pro seniory, postižené rodiny s dětmi, samoživitelky apod. Jeho velikost bude záležet na počtu členů domácnosti.
Kdo může žádat
Podmínkou je, aby za nájem včetně služeb a energií platil 40 a více procent čistých příjmů a nezbude víc než 1,6násobek životního minima (u jednotlivce asi 5,5 tisíce korun a u čtyřčlenné rodiny přes 15 tisíc korun). Takových domácností je v Česku více než 13 procent. Žadatel se obrátí na úřad práce a ten mu dá potvrzení pro obec. Ta na opatření bydlení bude mít půl roku (v přechodném období zřejmě až rok).
Délka smlouvy
Nájemníci by smlouvu podepisovali na dva roky s možností prodloužení. Senioři a postižení by dostali smlouvu na neurčito.
Výše nájmu
Přesnou výši sociálního nájmu v dané obci určí vládní vyhláška, zákon stanoví, že musí být nižší než tržní nájemné v daném místě.
Kdo ztrácí nárok
Lidé, kteří se přehoupnou přes mez chudoby nebo neplatí nájem, nemají zaměstnání či nejsou registrováni na úřadu práce (výjimkou např. senioři).