Analýza jmění průměrného Čecha: Jsme třikrát bohatší! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Analýza jmění průměrného Čecha: Jsme třikrát bohatší!

Analýza České bankovní asociace provedená na základě dat Českého statistického úřadu.
Analýza České bankovní asociace provedená na základě dat Českého statistického úřadu. (Era)

Co Čech, to milionář! Alespoň tedy ten průměrný, který měl ještě v roce 1995 jmění za 374 tisíc korun. Češi jsou zkrátka třikrát bohatší než před dvaceti lety. A i když zadlužení také roste, podle nové analýzy České bankovní asociace to není „bohatství na dluh“.

Čisté jmění, které je rozdílem mezi majetkem a závazky, se od roku 1995 zvýšilo o více než šest bilionů korun. V roce 1995 měly domácnosti 3,9 bilionu korun, o dvacet let později už to bylo téměř třikrát více, 11,4 bilionu.
Na každého Čecha tak nyní v průměru připadá majetek za více než milion. Dluhy Čechů, které byly ale před dvaceti lety velmi nízké, se za tu dobu zvýšily šestkrát. Dnes dluží průměrný Čech 145 tisíc korun a podle analýzy tak většina růstu majetku domácností nevede přes zadlužení.

Hlavně bydlení
A kde mají Češi majetek uložen? V drtivé většině v domech a bytech a méně pak v hotovosti a na vkladech v bankách. Hodnota obydlí se od roku 1995 zvýšila 2,7krát na 4,2 bilionu korun. „Jasné je historické nastavení populace tíhnoucí k vlastní střeše nad hlavou. To bylo zřejmě ještě zesíleno často problémovými vztahy mezi nájemci a vlastníky po privatizaci bytového fondu,“ vysvětluje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Své udělalo také to, že peníze ležící ladem ztrácejí hodnotu, zatímco v nemovitostech na bydlení mohou slušně vydělávat. Věří bankám
Téměř čtvrtinu jmění mají Češi v hotovosti nebo uložené na bankovních účtech. Tato položka vzrostla za dvacet let na sedminásobek. A to přesto, že už nějakou dobu nenesou peníze v bance žádné zhodnocení. „V trojúhelníku riziko – výnosnost – likvidita upřednostňují české domácnosti u financí jednoznačně nízké riziko a rychlou dostupnost svých našetřených peněz,“ říká Zamrazilová.

Kde mají Češi své bohatství
Čisté jmění domácností - 9,89 bilionu Kč
Finanční závazky domácností - 1,53 bilionu Kč
Celková aktiva domácností - 11,42 bilionu Kč Z toho:
Obydlí - 4,2 bilionu Kč
Hotovost a vklady - 2,56 bilionu Kč
Půda a jiné přírodní zdroje - 1,33 bilionu Kč
Akcie - 1,12 bilionu Kč
Penzijní pojištění - 0,35 bilionu Kč
Podílové listy - 0,33 bilionu Kč
Životní pojištění - 0,27 bilionu Kč
Auta a jiné stroje - 0,26 bilionu Kč

Víte, že...
...bilion je milion milionů, tedy číslo s dvanácti nulami?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.