Vdova po sochaři Sekalovi: Darovala díla za desítky milionů
Kolekci 102 děl jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století Zbyňka Sekala (†74) odkázala Západočeské galerii v Plzni před svou smrtí jeho manželka Christine. Dar má hodnotu desítek milionů korun.
Reliéfy, sochy, plastiky a další práce jsou průřezem tvorby sochaře, malíře a překladatele od 50. do začátku 90. let minulého století. V kolekci jsou různé typy hlav a jiných tvarově rozmanitých soch, které odkazují až k českému kubismu. Nechybí závěsné obrazy ani jeho slavné a velmi charakteristické schránky zhotovené z různých dřevěných latěk, které mají zpravidla uvnitř nějaké tajemství.
„Ta díla vytvářel z nalezených předmětů a vracel je do života už s určitými šrámy, třeba lehce poškozené. Někde z toho koukají hřebíky, ale o to právě Sekalovi šlo,“ popisuje ředitel galerie Roman Musil. Plzeňský kraj, který je jejím zřizovatelem, zaplatil asi milion za poplatky a za přepravu kolekce. Galerie díla veřejnosti představí na souborné výstavě příští rok na podzim.
Návrat do Česka
Západočeské galerii darovala sbírku Christine Sekal, umělcova žena, která zemřela v roce 2023. Jde o zhruba třetinu manželovy pozůstalosti, po dalších 30 procentech získaly Museum Kampa a Muzeum umění Olomouc. Jeho kresby a obrazy dostala Národní galerie v Praze, jeho dopisy, písemnosti a deníky zase Památník národního písemnictví. Část sochařských děl zůstala v Rakousku.