Bláznivé počasí - Tohle všechno nás čeká!

PRAHA – Po dlouhém období sucha se obloha nad Českou republikou pořádně rozplakala. Už několikátý den nás nepříjemně smáčejí dešťové kapky. A pozor! Ocelově šedivá obloha a vytrvalý déšť nás čekají po celý zbytek týdne!
● Nejdříve nás trápilo sucho, teď hrozí záplavy
● A už brzy přijde invaze klíšťat!
Přestože na našem území během prodlouženého víkendu napadlo několik desítek milimetrů srážek, ještě stále v severních Čechách hrozí nebezpečí lesních požárů.
Odborníci se navíc shodují, že přijde citelné ochlazení. Během následujících dnů teploty klesnou nejméně o pět stupňů a například dnes se bude rtuť teploměru pohybovat maximálně okolo 15 stupňů Celsia.
Očekávat můžeme i silný déšť. „Nejvážnější situace nastane v pátek, kdy se na většině území budou vyskytovat silné přeháňky, místy pak přijdou i bouřky. Ty už by mohly ohrozit i některá sklepení a zvednout hladinu řek,“ řekl Aha! meteorolog Pavel Borovička. Počasí se nezlepší ani o víkendu. Mělo by být oblačno až polojasno, místy s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřkami. Teploty přes den budou kolem dvaceti stupňů.
Ani v následujících dnech se tedy nevyhneme dešti. Na dešťové kapky přitom promoklí na kost často nadáváme. Moc toho o nich ale nevíme. Třeba, že…
Tajemství dešťové kapky - 10 faktů
1. Kapky jsou nejčastěji kresleny s ostrou špičkou. Ve skutečnosti je kapka kulatá a vlivem odporu vzduchu při jejím pádu je spodní část plochá či dokonce dutá.
2. Dešťová kapka má průměr mezi 0,5 a 7 milimetry. Nejčastěji ale z mraků padají kapky o velikosti 1 až 2 milimetry. Největší dešťové kapky byly zaznamenány nad Brazílií a Marshallovými ostrovy v roce 2004, některé z nich měly až jeden centimetr.
3. Když je kapka menší než 0,5 milimetru, hovoříme o mrholení. A pokud z nebe padají občasné kapky různých velikostí, mluvíme o krápání.
4. Při mrholení kapky padají rychlostí až jeden metr za vteřinu.
5. Menší dešťová kapka váží přibližně 0,5 miligramu. Pro srovnání – moucha je asi dvakrát těžší.
6. Dešťová kapka může obsahovat kromě vody například také mořskou sůl či pyl. I v tom nejčistším vzduchu vždy obsahuje špínu, třeba zrnka prachu.
7. Většina kapek vzniká z ledových částic. Ty ve výšce 2,5 až 3,5 km a při teplotě minus 10 stupňů Celsia tají.
8. Když prší, padají na zem kapky všech velikostí. Častější jsou ale ty menší.
9. Vybavujete si specifickou vůni po dešti? Jejím zdrojem jsou oleje produkované rostlinami během období sucha. Vsáknou se do půdy a pak stačí pár dešťových kapek a uvolní se do ovzduší.
10. Víte, že kapky mohou také za mlhu? Mlha je totiž velké množství dešťových kapek menších než 0,18 milimetru, které se volně vznášejí ve vzduchu.
Letní hrozba: Přemnoží se klíšťata!
Autor: (INT, nek, šum)
Foto: Profimedia.cz