Kouzlo světla vrátilo ztracenou oponu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 24. června 2024

Svátek slaví Jan, zítra Ivan

Kouzlo světla vrátilo ztracenou oponu!

Motiv ztracené opony Zdeňka Sýkory promítali umělci na plochu před divadlem
Motiv ztracené opony Zdeňka Sýkory promítali umělci na plochu před divadlem (Foto Aha! – Jana Ulrichová)

Zašantročená opona světově uznávaného umělce Zdeňka Sýkory se vrátila do Loun. Alespoň na pár hodin, formou projekce v rámci festivalu Kouzlo světla. Působivá show se těšila obrovskému zájmu, sledovaly jí stovky lidí.

Festival pořádal spolek Sýkora 2020, který usiluje o návrat díla Zdeňka Sýkory zpět do Loun. Pojal ho jako poctu tomuto umělci, který patřil k průkopníkům využití počítače ve výtvarném umění. K vidění bylo několik projekcí, největším tahákem ale byla světelná instalace Romana Duška a Jana Hladila na prostranství před divadlem.

„Zájemci tak na několik hodin ochutnali, jak by mohlo prostranství za čtyři roky vypadat,“ uvedl Jiří Jiroutek, předseda spolku. Město totiž nedávno schválilo studii architekta Josefa Pleskota, díky níž se motiv ze ztracené opony obtiskne na piazzetu, tedy plochu před divadlem.
Vzácnost ve sběru
Šestidílná kovová protipožární opona o rozměrech 11 x 9 metrů vznikla v letech 1962 – 1963. Z divadla se ztratila během jeho rekonstrukce v roce 2003. Skončila zřejmě rozřezaná ve sběru.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.