Miloš (45) podstupuje hemodialýzu doma: To je moje umělá ledvina!

Rakovina Miloši Duškovi (45) z Krásné Lípy na Děčínsku poškodila nenávratně ledviny. Třikrát týdně proto dojížděl na dialýzu do 35 km vzdáleného Děčína. Teď má jako první v Česku umělou ledvinu doma.
Lékaři už dříve zkoušeli u Miloše domácí léčbu v podobě ambulantní peritoneální dialýzy. U této metody se krev nevyvádí mimo tělo pacienta, ale čistí se uvnitř těla pomocí vlastní pobřišnice, která pracuje jako filtr. Ta se u něj ale neosvědčila. ´
„Jeho stav se při ní zhoršil. Proto jsme se vrátili k hemodialýze,“ řekl vedoucí lékař Hemodialyzačního střediska Nemocnice v Děčíně Martin Ullrych.
Miloš Dušek se však nechtěl vidiny léčby doma vzdát. „S podporou rodiny si připravil zázemí pro domácí hemodialýzu. Podařilo se mu přesvědčit i zdravotní pojišťovnu, která péči proplácí,“ dodal lékař.„Jsem rád, že se mi podařilo všechny přesvědčit. Díky tomu šetřím čas, který mohu věnovat rodině a svým koníčkům. A frekvence dialýzy pětkrát za týden pomohla zlepšit můj zdravotní stav,“ svěřil se Miloš Dušek, který je velmi aktivní a soběstačný. I přes těžké onemocnění sportuje a pracuje na částečný úvazek šest hodin denně.
Tomáš Gono (42) z Karlových Varů: Má tři ledviny, ani jedna nefunguje! Díky…
Celý článek...podle členky výboru České nefrologické společnosti Romany Ryšavé se v současné době připravují pro domácí dialýzu dva další pacienti?
Jak hemodialýza funguje?
Krev je z těla odváděna krevními sety do dialyzačního přístroje, kde jsou z ní pomocí speciálního filtru odstraněny odpadní látky, které jinak odstraní zdravé ledviny. Podstatou filtru je systém trubiček, v nichž proudí krev, ty jsou zevně omývány proudícím dialyzačním roztokem, do něhož přes jejich stěnu procházejí odstraňované škodlivé látky. Poté, co krev projde dialýzou, je vedena zpět do těla pacienta.