Ilona (24) po léčbě nádoru mozku prosí o pomoc: Nadějí je jediný lék. Pojišťovna mi ho ale nezaplatí... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 23. ledna 2022

Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Ilona (24) po léčbě nádoru mozku prosí o pomoc: Nadějí je jediný lék. Pojišťovna mi ho ale nezaplatí...

Ilonu nyní léčí vysokými dávky kortikoidů, po nich otekla. Už zvládne jen plést tato zvířátka.
Ilonu nyní léčí vysokými dávky kortikoidů, po nich otekla. Už zvládne jen plést tato zvířátka. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka)

Odumírají jí nervové buňky. Stalo se tak po protonové léčbě nádoru mozku. Nadějí je jediný lék. Pojišťovna ho ale neuhradí. Ilona Vávrová (24) z Klatov na něj nemá peníze a prosí: „Pomozte mi.“

Měla před státnicemi, když udeřila zákeřná nemoc. Lékaři Iloně vyoperovali nádor z mozku a nastoupila protonovou léčbu. Jenže se stalo něco, s čím nikdo nepočítal. „Začaly mi odumírat nervové buňky v míše. Jsem jediná v Česku, které se to stalo,“ vzpomíná Ilona. Zachránit jí možná může jediný lék. Ten ale Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. „Tento lék není schválený na moji nemoc, ale zabraňuje rozpadu buněk, takže lékaři si myslí, že by mi mohl pomoci. Je drahý, výsledek léčby je nejistý, a proto mi ho pojišťovna nechce uhradit,“ říká Ilona. Ta teď přebývá v pokoji 2krát 3 metry v klatovské léčebně. Bez cizí pomoci se nepohne. „V ruce udržím nejvýš půl kila. Jím lžící, ukrojit jídlo příborem nezvládnu. Už mohu jen plést,“ dodává Ilona. Aby mohla začít s léčbou, potřebuje 300 až 400 tisíc korun. Nikdo ale neví, jak dlouho bude léčba trvat a kolik bude stát.

Můžete Iloně pomoct?
Jestli máte možnost Ilonu podpořit, můžete na účet: 2902729123/0800

Co říká pojišťovna
„Lék Avastin není schválen k léčbě postradiační myelitidy v žádné zemi světa, jde o ryze experimentální postup. V podmínkách ČR není a nemůže být hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jaké léčivé přípravky mohou být hrazeny, nerozhodují zdravotní pojišťovny (tedy ani VZP), ale Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten má tuto kompetenci svěřenu zákonem a zdravotní pojišťovny jsou povinny se rozhodnutími řídit,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

V rukách neudrží více než půl kila...
V rukách neudrží více než půl kila... Foto:  Foto Aha! – Zbyněk Schnapka

Přečtěte si
ivoadler
20. 11. 2015 • 17:48

Naděje je jediný lék. Ten snad tolik nestojí.

sarasimon
19. 11. 2015 • 20:23

Skuste napisat slovenskej hlasatelke do TV JOJ Bratislava pani Kmotrikovej, ktora je tiez onko pacient a je velmi bohata, preto si myslim, ze bude mat srdce a financne Vam pomoze. Drzim palce, tiez som onko pacient. Pevne verim, ze Vam pomoze, lebo sa javi ako velmi dobry clovek.

aprilia1984
19. 11. 2015 • 19:49

AT SE STÝDÍ STÁT NA NEMOCNÉ DĚTI A OSOBY ZTP A DŮCHODCE KAŠLE SAMI SI DAVAJÍ DOST VELKÉ PENÍZE STÝDÍM SE ZA ČESKÉJ STÁT PRO DĚTI SE PRO NEMOCNE DĚTI SE SBÍRAM VIČKA TAK SAMÍ MAJI MILIONY AT TAKY DAJI SVOJE PENÍZE MEZI DĚTI ZTP A DŮCHODCE

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.