Unikátní sbírka Miloslava Krista (52): Doma má 20 tisíc novin! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 7. prosince 2023

Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava

Unikátní sbírka Miloslava Krista (52): Doma má 20 tisíc novin!

Sbírka novin Miloslava Krista zabírá půl místnosti.
Sbírka novin Miloslava Krista zabírá půl místnosti. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka)

Tyhle noviny a časopisy jste zřejmě vídali jako děti. Pamatujete si ještě na ně? Pojďme si zacestovat v čase. Úlovky jsou ze sbírky vášnivého sběratele Miloslava Krista (52) z Plzně.

Ten má doma dva tisíce titulů novin a časopisů, což představuje 20 tisíc výtisků. První tiskoviny získal jako kluk. „V garáži jsem našel časopis Zápisník, kde byly fotky z USA. Ale sbírat noviny a časopisy jsem začal až v 80. letech,“ říká Krist. Teď má sbírku jako nikdo jiný v Česku. Je totiž jediný, kdo sbírá všechny tiskoviny. Jiní se specializují jen na noviny či konkrétní tituly.


Jen deníku Pravda (předchůdce např. Plzeňského deníku) má Krist doma 100 čísel. Stejně tak i Rudého práva. To ve zkráceném názvu Právo vychází stále. „Zaujala mě hlavně 50. léta. Třeba pohřeb Stalina a smrt Gottwalda,“ říká Krist. Kromě již zmíněných dvou titulů vycházely před listopadem 1989 i noviny Práce či Lidová demokracie. Ty už dnes neexistují. Stejně jako dříve populární časopis Žena a móda. Naopak časopis ABC určený pro mládež vychází už od roku 1957 a na pultech trafik je stále k dostání. Koupíte si i motoristický časopis Svět motorů, ten poprvé vyšel už v roce 1947. Oba tituly, stejně jako deník Aha!, nyní vydává CN Center.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.