Uprchlíci se rojí: Česko už zbrojí!
I Česko se bojí náporu uprchlíků. Armáda proto postavila za 48 hodin tábor pro 450 běženců a policie se chystá na velkou akci na ochranu hranic. Ministr zdravotnictví pak z obav před rozšířením infekcí od běženců nařídil vytvořit expertní tým.
„V souvislosti s migrací v Evropě jsem nařídil vytvořit speciální tým expertů pro ochranu obyvatel před rizikem přenosu infekčních chorob,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) na sociální síti po jednání v Lucemburku. Podle ministra sice momentálně žádné riziko nehrozí, ale důvod k obezřetnosti existuje.
Tubera, malárie, svrab... „Z odborných prací vyplývá, imigrace představuje vážné zdravotní riziko pro domácí populaci v cílových i tranzitních zemích,“ uvedl Miloslav Pouzar z Univerzity Pardubice s odkazem na italskou studii z roku 2015. Ta srovnává výskyt vybraných typů infekčních onemocnění. „Mezi imigranty se tuberkulóza vyskytovala 27krát častěji, než mezi »domorodými« Italy. Byla rovněž výrazně vyšší frekvence výskytu malárie, svrabu, AIDS a hepatitidy B," řekl Pouzar.
Město pro běžence
Česko má momentálně 680 volných míst pro uprchlíky, brzo k nim má přibýt 400 dalších. Jenže co když to náhle nebude stačit? Armáda v Libavé proto cvičně postavila stanové městečko pro 450 uprchlíků. Olomouckým ženistům na to stačilo 48 hodin. Tábor je na ploše asi 300 x 300 metrů, v případě nouze se ale vtěsná na 150 x 200 metrů. Při ostrém nasazení by tu působilo asi 100 lidí. Tábor má tři části: přijímací, ubytovací a provozní. V přijímací budou utečenci zkontrolováni vojenskou policií a vyšetřeni lékaři. Měsíční provoz základny vyjde asi na 5 mil. Kč.
Novinka: Rychlé kontroly
Rychlejší reakci v případě mimořádné hrozby má zajistit nový zákon, podle něhož by o uzavření hranic mohlo rozhodnout ministerstvo vnitra. Platilo by to pět dní a poté by o prodloužení kontrol na některých místech či po celé délce hranice musela rozhodnout vláda. Ta by mohla také určit, kde bude možné hranice překročit, a vyhlásit zákaz přejít přes zelené hranice. Zákon projedná příští týden vláda a musí ho schválit Parlament.
Cvičení u hranic
Poslední zářijový den si má 500 policistů a 300 vojáků zkusit, jak by v případě nouze bránili hranice. Cvičení nařídil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle ministra obrany má být nasazena i technika včetně vrtulníku, průzkumného letadla, vozidel Iveco s detekční technologií nebo noční vidění Klára.