Přiklepli nám uprchlické kvóty! Co teď čeká Česko!
Češi se vyznačují tím, že kapitulují bez průtahů. Stará pravda ožívá. Den poté, kdy se čeští politici bili v prsa a křičeli, že kvótám neustoupíme, náhle zkrotli. Zatímco odbojní Slováci nehodlají diktát respektovat a podávají žalobu, čeští politici jsou »rozumní«.
Česko má nyní přijmout 1591 uprchlíků. Hlasovalo proti, stejně jako Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Kvóty jim ale většina států EU vnutila silou.
Slovenský premiér Robert Fico hned zuřil: „Dokud budu premiér, kvóty u nás platit nebudou.“ Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale už v tu chvíli jen poznamenal, že se vláda musí poradit na dalším postupu. A jak to dopadlo?
Jde o velké peníze
„Rozhodnutí o kvótách je pro Česko závazné,“ řekl včera Sobotka. Česko přitom vzdalo i úvahy o žalobě. „I když se mi použití kvót nelíbí, nesouhlasím s nimi a hlasovali jsme jako stát proti, Evropa se nesmí na řešení migrační krize rozpadnout. Nechci proto žalobami dál stupňovat napětí,“ zdůvodnil to Sobotka.
A vicepremiér Andrej Babiš (ANO) to ještě trochu »odmlžil«: „Bránit se soudně není rozumné, protože nám to EU vrátí i s úroky. Dostáváme z EU desítky miliard Kč ročně…“
Přitom žaloba, kterou včera ohlásili Slováci, je asi jedinou možností, jak se ještě pokusit rozhodnutí zvrátit. Summit premiérů EU, který začal včera večer, ho už totiž nijak revidovat nemůže. Prezident Miloš Zeman v to doufal marně.
Podle Slováků jde ale o zásadní věc. „Jako suverénní země odmítáme diktát většiny v tak citlivém tématu… Velké země pak budou rozhodovat, co se bude dít v malých zemích. To je konec Evropy,“ zdůvodnil Fico žalobu.
Více než 3000 lidí navíc
*uprchlíky k nám může začít EU posílat ve velmi krátké době – od chvíle, kdy je vybere, to bude zhruba dva měsíce
*tito běženci absolvovali jen odebrání otisků prstů a základní vyšetření, azylové řízení s nimi bude zahájeno až u nás
*i s uprchlíky, které jsme se zavázali přijmout dobrovolně, by k nám mělo přijít přes 3 tisíce lidí
*další rozdělování běženců může přijít kdykoliv, kvóty bude opět určovat rada ministrů kvalifikovanou většinou
5000 vojáků na hranice
Na ochranu státních hranic v případě přívalu běženců je armáda připravena nasadit až 5 tisíc vojáků. Další by mohla podle ministerstva obrany poslat i k řešení situace v záchytných táborech v okolí krizových míst. Cvičně si také zkusí postavit humanitární tábor v prostoru Libavá.
Česko by se mohlo mít o 3 tisíce obyvatel více.